Personalisti čelia nezvyčajnému nesúladu na pracovnom trhu. Napriek záplave žiadostí je čoraz ťažšie nájsť uchádzačov o prácu so správnymi zručnosťami. Táto situácia môže byť dôsledkom nedostatočného zamerania sa na kľúčové zručnosti zo strany zamestnancov aj zamestnávateľov.
Podľa správy Work Change spoločnosti LinkedIn plánuje viac ako polovica pracovníkov v roku 2025 zmeniť zamestnanie. Hoci takmer 40 percent uchádzačov o prácu posiela viac žiadostí ako kedykoľvek predtým, odpovede od zamestnávateľov prichádzajú stále menej často.
Zároveň takmer dve tretiny HR manažérov tvrdia, že nájsť kvalifikovaných uchádzačov je dnes náročnejšie ako pred rokom. Napriek vyššiemu počtu žiadostí narážajú na nedostatok relevantných zručností uvedených v životopisoch. Až 73 percent personalistov uvádza, že menej ako polovica prijatých žiadostí spĺňa všetky požiadavky na danú pozíciu.
Manažéri miznú. Príslušníci generácie Z musia prejsť na „unbossing“, ak chcú kariérne rásť
„Pracovný trh stále funguje na základe titulov, nie úloh, čo spôsobuje nesúlad v zručnostiach. Ak sa pozrieme na pracovné miesta cez prizmu úloh a zručností, ktoré sa každoročne menia, otvára sa nám úplne nový spôsob prepojenia talentu s príležitosťami,“ uviedol hlavný pracovník pre ekonomické príležitosti v LinkedIn Aneesh Raman pre magazín Fortune.
Približne 22 percent personalistov trávi tri až päť hodín denne triedením žiadostí o zamestnanie. Problém sa netýka len technických schopností – 45 percent manažérov tvrdí, že kandidáti často postrádajú aj tzv. mäkké zručnosti.
Mladým pracovníkom chýbajú mäkké zručnosti. Štvrtina manažérov by absolventa ani neprijala
To neznamená, že vhodní kandidáti neexistujú. Je dôležité, aby personalisti nezavrhli uchádzačov, ktorí nespĺňajú všetky kritériá. Podľa štúdie LinkedIn budú ľudia vstupujúci na pracovný trh zapĺňať počas kariéry dvakrát viac pracovných pozícií ako pred 15 rokmi. Uchádzači preto čoraz častejšie prichádzajú so zručnosťami naprieč rôznymi oddeleniami a odvetviami.