Made,In,China.,Cardboard,Boxes,With,Text,Made,In,China
Zdroj: Shutterstock

Preč s nútenou prácou a jej produktami

Európska komisia v septembri 2022 predložila na schválenie legislatívny návrh, ktorého cieľom je zakázať tovar vyrobený nútenou prácou.

Iniciatíva má posilniť ochranu práv pracovníkov v EÚ aj za jej hranicami, zvýšiť dôveru medzi spotrebiteľmi a výrobcom priniesť zrozumiteľné pravidlá platné v celom európskom bloku. Vymáhanie pravidiel by bolo na jednotlivých členských krajinách únie.

Ako uvádza portál euractiv.cz, navrhovaný systém počíta s tým, že úrady v krajinách EÚ budú vyhodnocovať možný výskyt nútenej práce „na základe mnohých rôznych zdrojov informácií“, vrátane sťažností od mimovládnych organizácií. Pri vzniku „opodstatneného podozrenia“, že istý výrobok je výsledkom práce vykonávanej pod nátlakom, majú úrady začať vyšetrovanie, ktoré môže vyústiť až do stiahnutia produktu z trhu.

Inštitúcie únie by tieto snahy podporovali cez novozriadenú „sieť pre produkty nútenej práce“. EK dokonca navrhla, že pri nemožnosti zhromaždiť všetky potrebné informácie môžu krajiny EÚ zasiahnuť na základe dostupných faktov. Podľa portálu Euractiv.cz začali napríklad Spojené štáty nedávno uplatňovať plošný zákaz dovozu tovaru vyrobeného Sin-ťiangu.

Príslušný zákon, ktorý vlani podpísal prezident Joe Biden, predpokladá, že všetky produkty pochádzajúce z tejto časti Číny vznikli aj vďaka nútenej práci. Takýto zákaz by mohol v EÚ nadobudnúť platnosť až po súhlase členských krajín a Európskeho parlamentu. Komisia predbežne uvádza, že systém v praxi začne fungovať až dva roky po jeho uzákonení.