Európska mzda pre všetkých
Veľká európska dohoda na minimálnej mzde prinesie už čoskoro do praxe viacero noviniek. Európsky parlament totiž odhlasoval nové pravidlá, ako by mali v jednotlivých štátoch vyzerať minimálne mzdy. Takto chce znížiť európsku chudobu a zabezpečiť všetkým dôstojný život.
„Túto politickú dohodu schválil europarlament ešte v polovici septembra, účinnosť by mohla smernica nadobudnúť v polovici decembra 2022. Termín jej začlenenia do právneho poriadku SR by mohol byť ukončený do konca roka 2024,“ spresňuje pre TREND hovorkyňa rezortu práce Eva Rovenská.
Smernica však nenariadi presnú výšku minimálnych miezd v členských štátoch EÚ, ale len spôsob výpočtu. Bude sa zrejme vychádzať buď zo 60 percent mediánu hrubej mzdy, 50 percent priemernej mzdy alebo ju budú valorizovať podľa vývoja cien určitého druhu tovarov a služieb. Jednotlivé štáty si budú môcť vybrať, aký spôsob zvolia. Pre pracovný trh to nie je najlepšia správa, keďže ho akékoľvek politické zásahy výrazne krivia.
Predstava, že v jednom meste Európy vypočíta skupinka ľudí „adekvátnu minimálnu mzdu" pre 440 miliónov obyvateľov celej EÚ je nebezpečná utópia.
„Politici reguláciami nedokážu vyrovnávať mzdové rozdiely medzi krajinami. To dokáže iba ekonomický rast ťahaný podnikateľmi, ktorí zamestnávajú ľudí,“ vysvetľuje pre TREND analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Róbert Chovanculiak.
Nižšie mzdy vo východnej Európe teda nie sú podľa neho dané neochotou politikov priznať ľudom väčšie mzdy, ale neschopnosťou ekonomiky vytvárať pridanú hodnotu na úrovni západnej Európy.