Veľká rezignácia sa môže vrátiť, keďže zamestnanci sa cítia preťažení a nedostatočne platení, čo ich núti hľadať lepšie pracovné podmienky. Nový výskum Workforce Hopes & Fears, ktorý uskutočnila audítorská spoločnosť PwC na vzorke 56-tisíc pracovníkov z celého sveta, ukazuje, že nespokojnosť na pracovisku opäť rastie.
Ešte väčšie percento zamestnancov teraz zvažuje zmenu práce než počas Veľkej rezignácie v roku 2022. Zatiaľ čo v roku 2022 plánovalo zmeniť zamestnanie 19 percent respondentov, v aktuálnom prieskume ich počet stúpol na 28 percent.
Medzi hlavné dôvody patrí vyššie pracovné zaťaženie, kariérne ambície a prispôsobovanie sa novým technológiám, informuje Fortune. Takmer polovica opýtaných uviedla, že ich pracovná záťaž sa za posledných 12 mesiacov „výrazne“ zvýšila, a 43 percent zamestnancov je pripravených požiadať o zvýšenie platu. Súčasne 62 percent respondentov tvrdí, že tempo zmien na pracovisku sa zrýchlilo, čo zahŕňa adaptáciu na nové technologické nástroje a zvládanie finančného tlaku.
Osobné ambície pracovníkov, ako je rozvoj zručností a kariérny postup, ich tiež motivujú k zmene zamestnania. Výsledkom je, že stále viac zamestnancov považuje zmenu práce za cestu k lepším podmienkam.
Ak odpoviete áno na týchto šesť otázok, ste úspešnejší, než si myslíte
Líderka globálnych trhov a právnych služieb v PwC U.K. Carol Stubbingsová zdôrazňuje, že zamestnanci hľadajú príležitosti na dlhodobý rozvoj zručností a uprednostňujú organizácie, ktoré im v tom vedia pomôcť. Nové technológie, vrátane generatívnej umelej inteligencie, sú pre mnohých zamestnancov prioritou.
V Európe sa veľká rezignácia prejavila najmä v krajinách ako Francúzsko a Nemecko, kde sa zamestnanci čoraz viac zaoberajú problémami so mzdami a pracovnými podmienkami. Tento trend prichádza v čase zvýšených životných nákladov a úrokových sadzieb, ktoré zamestnancov motivujú hľadať lepšie možnosti. Tieto faktory zároveň vedú k fenoménu tichej rezignácie, ktorá znižuje produktivitu.