V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, či by mal štát hľadať spôsoby, ako udržať seniorov v práci aj po dosiahnutí dôchodkového veku. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 21. marca 2024 a pondelkom 25. marca 2024 celkovo 63 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.
Určite áno. Je to v záujme ekonomiky aj ich samých
Miloš Gloznek, projektový manažér, ŽSR
Avšak v 1.rade by mal štát mať nastavený sociálny systém tak, aby dôchodcovia pracovať nemuseli (výška dôchodku a zdravotníctvo)- absolútne slabé už nielen v EÚ. Na 2.strane „robiť opatrenia“, aby nepracovali, je scestné, nakoľko niektorí dôchodcovia, resp. ľudia v dôchodkovom veku, sú výkonnosťou na vyššej úrovni ako pracujúci.
Karol Ponesz, Country Manager Slovakia, Mattoni 1873
Štát by mal určite podporovať pracovnú angažovanosť seniorov. Malo by to významne pozitívny vplyv nielen na seniorov samotných, ale aj na spoločnosť ako celok. Škoda by bolo nevyužiť cenné skúsenosti seniorov, ktoré môžu pomôcť mladej generácii nielen vo vedomostiach, ale i schopnosti viesť. Okrem toho by sa tým znížil tlak na dôchodkový systém.
Milan Michalik, obchodný riaditeľ, PPA Controll
Títo ľudia už reálne firmám chýbajú. Ich vedomosti, kontakty a skúsenosti by si mali zamestnávatelia viac vážiť a hoci už nie na rozhodujúcich manažérskych postoch, mali by ešte pár rokov pomáhať. Najlepšie už bez rozhodovacích právomocí a priveľkej zodpovednosti, ale s určitou „úctou k šedinám“, aby aj oni mali chuť a vôľu svoje vedomosti odovzdávať a hlavne sa cítili užitoční. Pre väčšinu z nich to už nie je otázka peňazí, ale skôr postupného privykania si na pozíciu „dôchodca“.
Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit
Bolo by to prospešné pre seniorov aj pre firmy a pre celú spoločnosť. Seniori disponujú bohatými skúsenosťami a znalosťami, ktoré by sa po odchode do dôchodku mohli stratiť. Ich zotrvanie v práci by pomohlo udržať tieto znalosti v rámci firmy a pomohlo by to aj pri výchove mladých talentov. V niektorých sektoroch je nedostatok pracovnej sily a zotrvanie seniorov v práci by mohlo pomôcť tento problém vyriešiť.
Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora
Je to najefektívnejšia cesta ako z marazmu nedostatku kvalifikovaných a skúsených pracovníkov. Zároveň to pre časť z nich môže byť podstatným zdravotným, finančným, psychohygienickým benefitom.
Helena Tomková, partner, Media Central
Hranica aktívneho veku sa neustále posúva. Ľudia v seniorskom veku sú skúsení, kvalitní a spoľahliví, preto by mali byť motivovaní zostať v pracovnom procese. Prináša to plusy pre všetky strany. Aktívni ľudia nielenže tvoria hodnoty pre štát a pre seba, ale nie sú ani toľko chorí. Ďalšou pridanou hodnotou je teda aj menšia zaťaženosť zdravotného systému. Ak ich štát správne motivuje v rôznych oblastiach - daňových aj sociálnych, stále na konci dňa bude štát v pluse.
Dušan Eľko, managing partner, SAM Headhunting Slovakia
Mať prácu nie je len o financiách, ale pre mnohých je dôležité niekam patriť aj v dôchodkovom veku. Štúdie však hovoria, že v budúcnosti bude všeobecne problém zamestnať rastúcu populáciu.
Lukáš Kmenta, country manažér, HBS pre Česko a Slovensko
Zjednodušením daňového systému a odvodov. Súčasne to pomôže aj dorovnaniu dôchodkov a neznižovaniu životnej úrovne seniorov.
Rastislav Kočan, Managing Partner, Go4insight
Pokiaľ seniori chcú pracovať a zamestnávateľ ich chce zamestnať, bola by hlúposť, ak by štát takúto vzájomnú dohodu neakceptoval. Vo všeobecnosti by bolo najprospešnejšie, ak by štát do vzájomného vzťahu zamestnancov a zamestnávateľov zasahoval čo najmenej.
Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory
Áno, hľadanie spôsobov, ako udržať seniorov v práci aj po dosiahnutí dôchodkového veku, môže byť prospešné pre štát aj spoločnosť. To môže zahŕňať programy na rekvalifikáciu, flexibilné pracovné podmienky, podporu pre podnikateľské aktivity a uznávanie skúseností a znalostí seniorov vo výberových procesoch. Takéto opatrenia môžu pomôcť zmierniť problémy spojené s nedostatkom pracovnej sily a zároveň umožniť seniorom pokračovať v aktívnom a plnohodnotnom živote.
Miroslav Očenáš, CEO & Founder, Kvety.sk
Určite by som nebránil, skôr naopak, keďže majú skúsenosti, na čiastočné úväzky je to prospešné. Nestrácajú pracovné návyky a môžu byť prospešní v mnohých oblastiach.
Mojmír Vedej, predseda predstavenstva a vedúci organizačnej zložky pre Slovensko, Premium Poisťovňa
Degresia kvality života, zdravia a všeobecne zmyslu života po náhlej zmene životného štýlu, t.j. po odchode do penzie… Obrovský problém nielen individuálneho nového penzistu, ale takisto celospoločenský problém odrazený vo zvýšených nákladoch na zdravotnú starostlivosť, automatické vyplácanie 100-percentnej výšky dôchodku a podobne. Celý proces by mal byť rozfázovaný do postupných krokov, adaptačný, napr. 5-ročný program odchodu do penzie (postupný nábeh starobného dôchodku, zabezpečenie súbehu s príjmom zo zamestnania, programy organizované zamestnávateľmi - zároveň ekonomické zvýhodnenie zamestnávateľov, ktorí budú tieto programy adaptovať), pre ostatných programy organizované NGO (zvýhodnenie, resp. financovanie neziskoviek), verejnou správou, štátom, samosprávou, ale spolufinancované štátom (Sociálna poisťovňa).
Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron
Minimálne by nemal vytvárať bariéry v ich zamestnávaní a už vôbec nie motivačné programy pre odchod do predčasného dôchodku!
Peter Jakubička, CEO, Across Private Investments
Jednoznačne áno. Demografia Slovenska je neúprosná. Ak je možné udržať skúsených pracovníkov v ekonomike, ktorí dobrovoľne chcú pracovať ďalej aj po dosiahnutí dôchodkového veku a odovzdať svoje životné a pracovné skúsenosti ďalším generáciám, tak to môže byť pre Slovensko iba prospešné.
Attila Danko, konateľ, IBG International Battery Group
Rozhodne najlepším riešením by bolo umožnenie pracovať ďalej po dosiahnutí dôchodkového veku. Samozrejme, prednosť by mali mať ľudia v aktívnom veku, ale všade tam, kde chýba pracovná sila a pracovnú pozíciu je možné obsadiť pracovníkom v dôchodkovom veku, by toto mohlo byť umožnené.
Roman Kučák, managing partner, Proxiuss
Áno, štát by mal aktívne hľadať spôsoby, ako udržať seniorov v práci aj po dosiahnutí dôchodkového veku. Tieto osoby majú cenné skúsenosti a vedomosti, ktoré môžu prispieť k ekonomike a spoločnosti ako celku. Podpora flexibilných pracovných podmienok, vzdelávania a mentorstva môže pomôcť seniorom zostať aktívnymi a zapojenými v pracovnom procese, čo má pozitívny vplyv na ich finančnú stabilitu a celkovú kvalitu života.
Pavol Múdry, dlhoročný člen, IPI Slovensko
Nielen pre ich vlastný prospech, ale najmä pre ich skúsenosti je potrebné ich zamestnávať, ak majú záujem. A to nezávisle od toho či poberajú zaslúžený dôchodok.
Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov
V určitých oblastiach určite áno, pokiaľ to seniori zvládnu.
Ivan Štefina, CEO, Repetito, 3peaks
Štát by mal podporovať zamestnávanie seniorov aj po dosiahnutí dôchodkového veku z viacerých dôvodov: pomáha to čeliť demografickým zmenám, zlepšuje kvalitu života seniorov poskytovaním finančnej stability a sociálnej interakcie, umožňuje spoločnosti využívať ich bohaté skúsenosti a zručnosti, prispieva k flexibilite pracovného trhu a podporuje hospodársky rast. Implementácia flexibilných pracovných modelov, vzdelávacích programov a stimulov pre zamestnávateľov môže byť efektívnym spôsobom, ako dosiahnuť tieto ciele.
Oto Nevický, generálny riaditeľ, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky
Zmeny v súčasnom dôchodkovom systéme v spojitosti s trhom práce sú nevyhnutné aj v kontexte negatívnej prognózy demografického vývoja. Na trh práce bude potrebné pritiahnuť čo najširší okruh osôb vrátane starších pracovníkov. A to aj pre ich vzácne odborné skúsenosti.
Daniel Gašpar, Managing Partner, Crowdberry a.s.
Pre tých, ktorí majú záujem pracovať, je to určite veľmi prínosné pre ich zmysel a kvalitu života, sociálne začlenenie a zlepšenie k dôchodku. Pre hospodárstvo, sociálnu poisťovňu a využitie zručností dôchodcov pre firmy to má byť pozitívna odpoveď na negatívnu demografiu.
Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
Vzhľadom na to, že na Slovensku máme obrovský problém s nedostatkom pracovnej sily v mnohých odboroch, javí sa mi ako najlepšie riešenie finančná alebo daňová motivácia pre dôchodcov, aby ostali v práci aj počas dôchodku. Viem si predstaviť, že keď budem mať naraz dôchodok, mzdu, a navyše nejaký bonus, tak by som v práci ostal aj naďalej, aby som finančne pomohol mojim deťom.
Oliver Moravčík, rektor, Slovenská technická univerzita v Bratislave
Jednotlivé inštitúcie a podnikateľská sféra musia najlepšie vedieť, kedy a v akej pozícii je pre nich výhodné zamestnávať dôchodcov.
Robert Balheim, partner, Expense Reduction Analysts
Všade počúvame o nedostatku zamestnancov, tak prečo nevyužiť skúsených pracovníkov, ktorí by mali záujem ďalej pracovať, či už formou plného alebo skráteného úväzku.
Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart
Kto vládze a chce, ten by mal mať možnosť pracovať, ako dlho sa mu žiada.
Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri
Malo by to byť, samozrejme, dobrovoľné motivovanie, nie nútenie; napr. aj formou motivačnej rekvalifikácie pre tých, ktorí už nemôžu pokračovať vo svojej predošlej profesii. Celkom isto však demografický vývoj smeruje k tomu, že si spoločnosť nebude môcť dovoliť luxus masy ekonomicky neaktívnych, keď bude skupina ekonomicky aktívnych príliš malá na to, aby tento luxus mohla platiť. A navyše, skúsenosti sa získavajú roky a to je cenný kapitál, ktorým by spoločnosť nemala plytvať.
Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Samozrejme. Nie je lepší pocit, ako keď sa človek cíti chcený a potrebný. Zaslúžia si to aj seniori. Za roky praxe majú obrovské množstvo skúseností, ktoré vedia ďalej odovzdávať. Nevzdávajme sa toho.
Martin Kostič, riaditeľ, Emark
Štát má vytvárať podmienky na to, aby seniori mohli pracovať, keď ich to bude baviť a budú chcieť. Má odstraňovať bariéry, v lepšom prípade vytvárať motivátory a vplývať osvetovo na podnikateľov aj na ľudí samotných. Seniori majú obrovské množstvo skúseností a vedia byť extrémne cenní pre spoločnosť. Samozrejme, treba byť flexibilný voči ich požiadavkám a vhodne ich doplniť o mladších ľudí, ktorí vedia aktívne doťahovať ich myšlienky.
Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, Agendy
Mal by štát hľadať spôsoby, ako udržať seniorov v práci aj po dosiahnutí dôchodkového veku? Predovšetkým by sa mal štát sústrediť na takzvanú striebornú ekonomiku. Čo znamená, že národne a sociálno-demokratický orientovaní politici by nemali len strašiť ľudí starnutím populácie, ale predovšetkým v súvislosti so starnutím populácie by sa do popredia mali dostávať nové príležitosti pre inovatívne firmy, ktoré napomáhajú zlepšovať kvalitu života starších. Preto by sa starnutie populácie nemalo vnímať iba ako hrozba, ale skôr ako príležitosť, ktorú by Slovensko nemalo premrhať. Nie teda budovaním štátnej byrokracie, ale podporou inovatívnych podnikateľských projektov, dynamickým rozvojom školstva, zdravotníctva.
Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich
Bez práce seniorov v dôchodkovom veku by už dnes niektoré sektory (zdravotníctvo, školstvo) skolabovali.
Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex
Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions
Anton Šnegoň, konateľ, Battal
Peter Čavojský, partner, CLS Čavojský & Partners
Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.
Michal Hrabovec, prezident, Anasoft
Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska
Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group
Branislav Rentka, CEO, m:zone
Skôr áno. Ale iba v obmedzenej podobe pri skrátených úväzkoch
Peter Stadler, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Wealth Effect Management
Určite je potrebné, aby sa daná vec posudzovala na individuálnej báze.
Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies
Aj ľudia v dôchodkovom veku majú čo ponúknuť a znížený úväzok dokážu kompenzovať skúsenosťami. Samozrejme, nie je to aplikovateľné na všetky profesie.
Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky
Skôr nie. Je to možné iba pri niektorých profesiách
Zuzana Kubíková, expertka na ESG, head of management consulting, RSM SK
Súčasnú úpravu považujem za dostatočnú. Na jednej strane platí, že každý, kto chce dobrovoľne pracovať aj po dosiahnutí dôchodkového veku, by takú možnosť mal mať a pri niektorých profesiách je to naozaj vítané, vzhľadom na nedostatky zamestnancov napr. v školstve či zdravotníctve. Je to aj potreba aspoň čiastočne zmierniť negatívny demografický trend, kedy pribúda dôchodcov na úkor pracujúcich ľudí. Vynárajú sa však aj problémy, keď dôchodca blokuje pracovné miesto napríklad čerstvým absolventom, ktorí sa potrebujú uchytiť na pracovnom trhu. Nie je naozaj ľahké to vybalansovať.
Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Myslím si, že skôr nie. Štát by sa mal prioritne starať o dôstojnosť dôchodkov. Na druhej strane, každý, kto chce dobrovoľne zostať v systéme a pracovať aj po dosiahnutí dôchodkového veku, by tu možnosť mal mať. Slovensko starne a pribúda seniorov na úkor ekonomicky aktívnych ľudí. Pracujúci seniori môžu tento negatívny trend aspoň trochu zmierniť.
Stanislav Hreha, predseda dozornej rady, Východoslovenská vodárenská spoločnosť
V niektorých profesiách si naozaj môže zamestnávateľ vyberať, či áno alebo nie. Zamestnávateľ najlepšie vie, ako takýchto ľudí potrebuje alebo nie. Malo by to byť na jeho zvážení.
Marek Polic, garant projektov, KROS
Osobne si myslím, že to má byť čisto slobodné rozhodnutie každého jedného človeka. Bolo by super, keby sa každý človek mohol rozhodnúť, či chce pokračovať v práci alebo nie a nemusel sa rozhodovať pod tlakom nedostatku financií.
Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia
Julien Lalande, riaditeľ platformy, FM Logistic
Tomáš Jančo, generálny riaditeľ, Pantheon Technologies
Určite nie. Deficit zamestnancov treba riešiť inak, napríklad migráciou
Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa
Možnosti, ako udržať seniorov v práci, určite nemá hľadať štát. Majú ich ich navzájom hľadať zamestnávatelia (ak majú záujem) a seniori (ak majú záujem).
Neviem/Nevyjadrujem sa/Iné
Tomáš Lysina, partner, L/R/P advokáti
Udržiavanie skúsených pracovníkov na trhu práce môže zmierniť dopady demografického starnutia a zabezpečiť prenos know-how a skúseností na mladšie generácie. Je to tiež jeden zo spôsobov ako zmierniť tlak na verejný dôchodkový systém. Preto je potrebné navrhnúť politiky a programy podpory, ktoré budú účinné a udržateľné v dlhodobom horizonte, čo si vyžaduje zmeny najmä v pracovnoprávnych predpisoch, a to tak, aby boli pre danú skupinu obyvateľstva dostatočne flexibilné a zároveň motivujúce.
Jan Rollo, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Prima banka Slovensko
Štát by to mal nechať na každom jednotlivcovi a zamestnávateľoch a nemal by to riešiť.
Erik Maxin, zakladateľ, Maxin´s Group
Kto dosiahol dôchodkový vek, mal by mať možnosť zamestnať sa na pracovnom trhu kedykoľvek a rovnako ako ten, kto ho ešte nedovŕšil. Samozrejme, s ohľadom na náročnosť danej pozície. Zamestnávateľ má mať rozhodujúci hlas v tom, koho do práce zoberie a koho nie.
Martin Melišek, CFO, Softec
Rozhodnutie o odchode do dôchodku po dovŕšení veku je slobodná voľby každého jednotlivca, závislá od jeho zdravotného stavu, podmienok a osobných preferencií, a to netreba meniť. Hlavne by štát nemal motivovať ľudí k urýchlenému odchodu do predčasného dôchodku a zatiaľ štát robí presný opak to, čo by mal. Dlhodobo nedostatok zamestnancov nevyriešia dôchodcovia, vo väčšine povolaní to treba riešiť inými spôsobmi.
Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC
Štát nemá brániť seniorom, ktorí o to majú záujem, pracovať a zamestnávateľom zamestnať ich. Toto úplne stačí, zvyšok vyrieši trh.