Šikana, pätolizačstvo a klebety nie sú na pracovisku žiadnou novinkou. Podľa nedávneho prieskumu sa toto toxické správanie prenieslo aj na prácu z domu, píše agentúra Bloomberg.

„Pri práci na diaľku je ťažšie tráviť s nadriadenými viac času. Ľudia sa preto môžu snažiť získať ich pozornosť pätolizačstvom,“ vysvetlila profesorka na Pepperdine University v Kalifornii a spoluautorka výskumu Dana Sumpterová. Viac ako tretina oslovených za nežiadúce správanie na pracovisku označila aj podrazy či zámerné sabotovanie práce kolegov. Až štvrtinu respondentov viedli tieto zákernosti k tomu, aby podali výpoveď.

Je ťažké povedať, ako prechod na hybridný spôsob práce z dlhodobého hľadiska ovplyvní toxicitu na pracovisku. Virtuálnym prostredím sa však negatívne správanie šíri veľmi ľahko. „Stačí, keď sa tak začne správať jeden človek a dostane za to odmenu. Ostatní potom vidia, že to je to, čo musia urobiť, ak chcú kariérne rásť,“ povedala D. Sumpterová.

Niektorí zamestnanci toto správanie odmietajú tolerovať. Dvaja z piatich respondentov pri prvých známkach toxicity začnú uvažovať o novej práci. Až 25 percent opýtaných z práce nakoniec aj odišlo. Väčšinou išlo o ženy, pretože majú z hier o moc menší prospech.

Prieskum odhalil, že nie každý vníma šikanu či klebety ako zlú vec. Šírenie klebiet je podľa nich jedným zo spôsobov, ako sa k zamestnancom dostanú aj „zákulisné informácie“, čo zvyšuje transparentnosť firmy. Pätolizačstvo je v ich očiach iba spoločenským zvykom, ktorý pomáha zmierniť napäté situácie bežného pracovného dňa. Tieto zlozvyky z firiem podľa D. Sumpterovej vymiznú iba vtedy, keď ich manažéri dôrazne odsúdia.

Ďalšie dôležité správy

Lauková Nora, koučka
Neprehliadnite

Veľa toxických ľudí má úspešné firmy. Nemusia byť šikovnejší, akurát nemajú zábrany a strach