Nedostatočná zodpovednosť za odvedenú prácu je jedným z najväčších varovných znamení na pracovných pohovoroch. Tvrdí to odborníčka na nábor zamestnancov s 20-ročnou praxou Adriane Schwagerová, spoluzakladateľka platformy GrowthAssistant. Kandidátom často kladie otázku o chybách, ktoré v minulosti spravili. Jej cieľom je zistiť, ako uchádzači zvládajú stresové situácie a čo sa naučili z predošlých chýb.
„Keď počúvam odpoveď, snažím sa posúdiť, či si kandidát dokáže priznať chybu, alebo či sa snaží hádzať vinu na niekoho iného,“ vysvetľuje A. Schwagerová pre CNBC Make It.
Ako príklad uvádza situáciu, keď niekto zabudne poslať dôležitý dokument do účtovníctva a spoločnosť tým stratí 250-tisíc dolárov. Ak kandidát začne vysvetľovať, že chyba vznikla preto, že mu niekto neposlal správne informácie, alebo že za to môže manažér, ktorým mal viac dohliadať, podľa odborníčky to naznačuje nízku zodpovednosť.
Uchádzačom o prácu na pohovoroch našepkáva AI. Ide o oprávnenú pomoc či obyčajné podvádzanie?
Na druhej strane, lepšia odpoveď by mohla znieť: „Raz som zabudol poslať niečo do účtovníctva, čo nás stálo 250-tisíc dolárov. Myslel som, že prídem o prácu. Takže som si okamžite vytvoril pripomienku v kalendári, aby som to účtovníctvu posielal každý utorok.“
A. Schwagerová zdôrazňuje, že všetky situácie sú do istej miery „spolutvorené“ a každý hrá určitú rolu v prípade neúspechu. „Ak spoločnosť zlyhá, oddelenie zlyhá – aj keď to oddelenie nevediete, stále ste súčasťou toho procesu. To z vás nerobí dobrého ani zlého človeka. Len to je tak. Je dôležité uvedomiť si svoju úlohu v tomto výsledku a vedieť o tom hovoriť a čo ste sa z toho naučili,“ hovorí.
Nízka miera zodpovednosti sa podľa nej niekedy dá odhaliť aj pri otázkach o dôvodoch, prečo kandidát opustil predchádzajúcu prácu. Ak niekto odpovie, že odišiel, pretože jeho manažér bol zaujatý voči nemu, A. Schwagerová chce radšej počuť, či sa kandidát snažil prevziať vlastnú zodpovednosť a korigovať vzťah s manažérom.