Príliš mnoho ľudí verí, že im pri hľadaní práce pomôžu najmä rozsiahle životopisy a bohaté pracovné skúsenosti. Pracovné pohovory sú ale oveľa subjektívnejšie, než sa na prvý pohľad zdá, prezradil Sho Dewan. Vo svojom článku pre portál CNBC sa podelil o zopár rád, vďaka ktorým môžu kandidáti zvýšiť svoje šance na úspech.
Dewan už roky pôsobí v oblasti ľudských zdrojov. Je generálnym riaditeľom a zakladateľom firmy Workhap, ktorá tisíckam klientov dopomohla k dobre platenému miestu.
Podľa neho pri pohovoroch najviac zaváži to, aký má zamestnávateľ z kandidáta pocit. Osobné sympatie môžu šancu na úspech zvýšiť, no rovnako aj znížiť. Dewan odporúča vyskúšať tieto tri stratégie:
1. Tvárte sa, že nie ste na pohovore
Pohovor treba brať vážne a pristupovať k nemu profesionálne. Netreba ale zabúdať na to, že často je počas nich v strese aj zamestnávateľ. V tomto prípade treba popracovať najmä na spôsobe vyjadrovania, ktorým dokážete celý proces obom stranám značne uľahčiť.
Pre zamestnávateľov je pri výbere kandidátov dôležité, aby sa v ich spoločnosti cítili dobre. Predsa len spolu budú v práci denne tráviť osem hodín. V konečnom dôsledku sa preto takmer vždy radšej rozhodnú pre kandidáta, ktorý síce má menej skúseností, no je im sympatickejší.
Sebavedomé vystupovanie je samozrejmosť, no netreba to preháňať, aby ste nepôsobili arogantne.
2. Nepoužívajte zaužívané odpovede
Na začiatku pohovoru sa vás zamestnávateľ môže opýtať na to, ako sa máte či aký ste mali deň. Vtedy je ten správny čas zažiariť. Väčšina ľudí totiž odpovie rovnako alebo veľmi podobne: „Mám sa dobre, ďakujem.“
Dewan radí, aby ste sa o svojom dni nebáli prezradiť trochu viac. Môžete sa napríklad pochváliť, že ste ráno boli cvičiť a pripravujete sa na maratón. Možno ste si nedávno vypočuli zaujímavý podcast. V tom prípade by ste mali zamestnávateľovi po skončení pohovoru určite poslať odkaz, kde si ho bude môcť vypočuť tiež. Podľa Dewana tým získate pár bodov navyše.
3. Nepodceňujte silu ďakovného emailu
Po skončení pohovoru Dewan radí vždy poslať ďakovný email. Najlepšie hneď v ten deň alebo deň po. Jeho obsah by mal byť pozitívny a stručný. Pripomeňte zamestnávateľovi, o čom ste sa počas pohovoru rozprávali, a zdôraznite, že máte o pozíciu naozaj záujem.
Vďaka tomuto gestu sa bude pohovor zdať o niečo viac osobnejší, vysvetlil Dewan. Ukážete ním totiž, že si šancu, ktorú ste dostali, vážite.