Svet je plný ľudí s toxickou osobnosťou a pracovať s nimi je veľakrát utrpením. Kľúčové je naučiť sa, ako ich čím skôr spoznať, no aj to môže byť často výzvou, píše vo svojom článku pre portál CNBC Matt Higgins.

Higgins je generálnym riaditeľom, investorom a zakladateľom s viac než desaťročnými skúsenosťami v podnikaní. Počas svojho kariérneho života mal tú česť spoznať tisíce ľudí, vďaka čomu sa mu podarilo identifikovať päť toxických typov zamestnancov.

Higgins vo svojom článku pre CNBC vysvetľuje, čo je pre nich typické a ako si s nimi na pracovisku poradiť.

1. Závistlivci

Závistlivci nie sú schopní pochvaly a majú problém pociťovať radosť, keď sa niekto chopí iniciatívy a svojím konaním prispeje k úspechu skupiny. Navyše o sebe veľa pochybujú a poháňa ich potreba dominancie.

Títo ľudia pohŕdajú každým, kto oplýva zručnosťami, ktoré oni sami nemajú. Vadia im aj ľudia, ktorí nie sú zakomplexovaní minimálne rovnako ako oni. Ak sa vám darí, tak sa vás budú v rámci akejsi svojej osobnej misie snažiť potopiť.

Ak na takýchto ľudí v práci natrafíte, aktívne poukážte na silné stránky každého člena tímu. Závistlivci totiž radi využijú každého, kto sa bojí nahlas prejaviť. Ukážte im, že práve spoločnými silami dosiahnete pozitívne výsledky.

2. Privlastňovači

Tento typ ľudí je podobný závistlivcom, no s tým rozdielom, že je viac agresívny. Privlastňovači radi „kšeftujú“ so slabinami ostatných a radi si privlastňujú ich úspechy. Podľa Higginsa ich často nájdete na manažérskych pozíciách.

S privlastňovačmi si poradíte tak, že sa k svojim úspechom a výsledkom hrdo prihlásite. Je totiž veľmi nepravdepodobné, že by si tento typ ľudí dovolil šikanovať asertívnych kolegov s vysokým sebavedomím.

3. Obete

Väčšinou platí, že pracovníci s dobrou výkonnosťou sú plní vďaky. Nemajú pocit, že by mali od prírody nárok na úspech, a tak sú vždy nadšení a vďační, keď sa dostaví.

Obete však žijú v neustálom pocite krivdy. Každá prekážka na ich kariérnej ceste je v ich očiach dôkazom toho, že im niekto nespravodlivo podkopáva nohy.

Títo ľudia sa často sťažujú na neúmerne vysoký nápor práce, a tak im len stačí ukázať, že im s ich úlohami radi pomôžete. Rátajte však s tým, že vašu ponuku pravdepodobne odmietnu. Aj napriek tomu im nezabúdajte pripomínať, že ste ochotný im s prácou pomôcť.

4. Mučeníci

Mučeníci sú podobní obetiam, no na rozdiel od nich si svoje úlohy vždy splnia. Nie však dosť dobre na to, aby svojimi výsledkami vykompenzovali psychickú záťaž, ktorú svojej firme spôsobujú.

Tento typ ľudí si na plecia zväčša zoberie len toľko, čo dokáže uniesť. Nerobí to však preto, aby pomohol tímu, ale preto, aby sa utvrdil vo svojom presvedčení, že je nespravodlivo nútený niesť bremeno ostatných.

S mučeníkmi si poradíte tak, že ich presvedčíte, aby nebrali všetko na seba a časť povinností zverili do rúk svojich kolegov. Apelujte pritom na efektívnosť a vysvetlite im, že najlepšie výsledky tím dosiahne vtedy, keď sa o každú úlohu postará ten človek, ktorý má pre jej splnenie najlepšie predpoklady.

5. Manipulátori a prekrúcači

Tento typ ľudí rád prekrúca realitu a takmer vždy je to na úkor všetkých okolo. Títo ľudia majú často rovnaké povahové črty ako narcisti. Sú akousi kombináciou závistlivcov, privlastňovačov a mučeníkov. Ľudí okolo seba zvyknú presviedčať o tom, že veci, ktoré vidia, sú v skutočnosti iné, než sa im zdá.

Pri manipulátoroch a prekrúcačoch nesmiete venovať pozornosť pohľadu na svet, ktorý sa vám snažia nanútiť. Sústreďte sa iba na ich pracovné výsledky a všetko ostatné ignorujte, pretože len tak dokážete ich psychologické hry uťať skôr, než naberú na obrátkach.

Ďalšie dôležité správy

Narcis v práci vám môže poriadne znepríjemniť život.
Neprehliadnite

Kariérna koučka prezradila, ktorá zručnosť je v zamestnaní najžiadanejšia a chýba najmä mužom