Krátky experiment so štvordňovým pracovným týždňom v Nemecku sa skončil, ale pre mnohé firmy niet cesty späť. „V piatok už nechcem pracovať. Jednoducho nechcem,“ hovorí spoluzakladateľ spoločnosti na plánovanie podujatí Solidsense Sören Fricke pre Bloomberg. „Piatok sa stal tretím dňom víkendu. Pracuje sa len v nevyhnutnom prípade.“
Solidsense bola jednou zo 45 firiem, ktoré sa zúčastnili šesťmesačného experimentu, počas ktorého zamestnanci pracovali menej hodín, no dostávali plný plat. Podľa správy organizátorov až 73 percent účastníkov uviedlo, že sú pripravení prejsť na tento režim natrvalo alebo experiment predĺžiť.
Pilotný projekt v Nemecku bol druhým najväčším pokusom zorganizovaným novozélandskou skupinou 4 Day Week Global. Podobné pokusy spravila aj v Portugalsku, Juhoafrickej republike a Spojenom kráľovstve. Na nemeckom experimente spolupracovala organizácia s Univerzitou v Münsteri a berlínskou konzultačnou spoločnosťou Intraprenör. Výsledky potvrdili to, v čo účastníci dúfali: kratší pracovný týždeň zlepšil fyzické zdravie a psychickú pohodu zamestnancov.
Z tohto modelu profitovali aj zamestnávatelia: 70 percent z nich uviedlo, že po zavedení štvordňového týždňa bolo jednoduchšie získať nových pracovníkov, čo je vítaná zmena v krajine, kde mnohé odvetvia zápasia s vysokou konkurenciou o talenty, čo firmám zvyšuje náklady. Dvanásť účastníkov zverejnilo finančné údaje, ktoré ukázali, že ich tržby a zisky zostali celkovo stabilné.
Nemci dostávajú extra peniaze, aby boli menej chorí a chodili do práce
Tieto závery prichádzajú v nepriaznivom období pre nemecké hospodárstvo. Najväčšia európska ekonomika je v miernej recesii v dôsledku kombinácie faktorov, medzi ktoré patrí prerušenie dodávok lacného ruského plynu, konkurencia z Číny a nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. Najväčší nemecký výrobca automobilov Volkswagen, ktorý je považovaný za priemyselný barometer krajiny, varoval, že bude prvýkrát nútený zatvoriť domáce továrne.
Mnohým sa zavedenie štvordňového pracovného týždňa nepozdáva. Nemecký minister financií Christian Linder vyhlásil, že kratší pracovný čas ohrozuje prosperitu. Generálny riaditeľ Deutsche Bank Christian Sewing dokonca tvrdil, že krajina sa musí pripraviť na to, aby „pracovala viac a tvrdšie“. Presadzoval predĺženie pracovného týždňa.