Dnešní zamestnanci často nie sú dostatočne pripravení na pracovné prostredie. Zhodujú sa na tom manažéri aj pracovníci. Podľa správy spoločnosti General Assembly, poskytovateľa vzdelávania v oblasti technológií, menej ako polovica zamestnancov (48 percent) a len 12 percent manažérov strednej úrovne verí, že súčasní zamestnanci na začiatočníckych pozíciách sú adekvátne pripravení na pracovný život.
Fortune informuje, že hlavným problémom je nedostatok mäkkých zručností, ako sú komunikácia, spolupráca a prispôsobivosť. „Prílev zamestnancov na základné pozície je narušený,“ uviedol hlavný obchodný riaditeľ General Assembly Jourdan Hathaway. „Firmy musia prehodnotiť, ako získavajú, školia a uvádzajú nových zamestnancov do praxe.“
Pre tých, ktorí sa rozhodnú riešiť tento problém, existujú overené metódy, ako zvýšiť pripravenosť pracovníkov. J. Hathaway poukazuje na technológie, učňovské a školiace programy, ktoré umožňujú zamestnancom získať skúsenosti z reálneho pracovného prostredia, čím rozvíjajú mäkké zručnosti spolu s technickými.
Produktivitu mladých brzdia manažéri, ktorí im nerozumejú, odhalila štúdia
Prieskum zahŕňal 1 180 zamestnancov z USA a Spojeného kráľovstva a 393 manažérov na úrovni viceprezidentov alebo riaditeľov. Takmer štvrtina manažérov by dnes odmietla zamestnať pracovníka z radov absolventov. Podobne zmýšľa 23 percent zamestnancov na všetkých úrovniach vrátane jednej tretiny baby boomerov.
Aj samotní pracovníci na základných pozíciách priznávajú, že im chýba niečo zásadné. Dvaja z piatich respondentov generácie Z (40 percent), mnohí z nich čerství absolventi, uviedli, že nedostatok mäkkých zručností je hlavnou prekážkou v ich kariérnom postupe. Technické zručnosti a správny prístup k práci sú ďalšími významnými faktormi, na ktoré poukazujú manažéri aj pracovníci.
Jedna tretina manažérov, ale aj podobný podiel zamestnancov, súhlasí s tým, že firmy neposkytujú novým zamestnancom dostatočné školenia, čím ich stavajú do pozície, kde môžu zlyhať.