Zamestnanci sú vyčerpanejší, než kedykoľvek predtým, píše agentúra Bloomberg.
Viac než 40 percent ľudí vykonávajúcich kancelársku prácu pociťuje pracovné vyhorenie. Vyplynulo to z výsledkov prieskumu konzorcia Future Forum, ktoré má podporu softvérových firiem Slack Technologies či Salesforce.
Ekonomická neistota, strach z prepúšťania či tlak na návrat do kancelárií prispeli k nespokojnosti pracovníkov. Vyhorenie však vo väčšej miere trápi najmä ženy a mladšie ročníky.
Future Form uskutočňuje svoj prieskum na štvrťročnej báze v Spojených štátoch, Spojenom kráľovstve, Japonsku, Austrálii, Nemecku a vo Francúzsku. Z najnovších zistení vyplynulo, že zamestnanci sú zvyčajne spokojnejší a produktívnejší vtedy, keď si môžu slobodnejšie vybrať miesto a čas výkonu práce. Okrem toho sú aj menej náchylní podať výpoveď.
Viac ako polovica tých, ktorí vyjadrili nespokojnosť s mierou flexibility svojej práce, takisto pociťovali aj vyhorenie. U zamestnancov s pevne stanoveným rozvrhom je dvakrát viac pravdepodobné, že sa ešte do konca tohto roka „určite“ poobzerajú po novej práci.
„Flexibilita zlepšuje kultúru spoločnosti a vždy, keď to výkonným riaditeľom poviem, tak ich to prekvapí,“ povedal výkonný riaditeľ firmy Slack Brian Elliott, ktorý dohliada na výskum konzorcia Future Form.
Nie sú to však iba povinné videomítingy, čo pracovníkom spôsobuje stres. Spoločnosti zaťažili svojich zamestnancov toľkými technológiami, že im to začína prerastať cez hlavu. Zo štúdie softvérovej spoločnosti Okta vyplynulo, že veľké firmy v súčasnosti využívajú v priemere až 211 rôznych aplikácií. Zamestnanci sa tak musia medzi aplikáciami či webstránkami prepnúť niekedy až 1 200-krát za deň. To si na nich vyberá svoju „daň z prepínania“, keďže ich to stojí čas, produktivitu i pocit pokoja.