Na Slovensku chýba naprieč odvetviami približne 100-tisíc zamestnancov. Tri štvrtiny firiem majú problém s obsadením miest a takmer polovica potrebuje viac pracovníkov, upozornila Asociácia personálnych agentúr Slovenska (APAS). Domácich uchádzačov je málo a preto spoločnosti volajú po opatreniach na zjednodušenie zamestnávania cudzincov.
„Nábor ľudí z tretích krajín je ale zdĺhavý a byrokraticky náročný,“ vysvetlia prezidentka APAS, generálna manažérka personálnej agentúry Manpower Group Slovensko Zuzana Rumiz. „Pomohli by lepšia koordinácia medzi štátnymi inštitúciami, efektívnejší vízový proces či rýchlejšie vybavenie pracovných povolení.“
Pre Trend doplnila, že záujemcovia zo zahraničia často prinášajú cenné skúsenosti a kvalifikácie, ktoré však nie vždy zodpovedajú špecifickým požiadavkám slovenských zamestnávateľov. Preto stále viac firiem investuje do interných školiacich programov, aby ich pripravili na konkrétne úlohy a integrovali ich do svojich tímov. Tento prístup nielenže zmierňuje akútny nedostatok pracovnej sily, ale zároveň umožňuje firmám formovať zamestnancov podľa svojich potrieb. Ochota investovať do ľudí sa tak stáva kľúčovým faktorom pre udržanie konkurencieschopnosti na trhu práce.
Zamestnávatelia síce uvítali navýšenie počtu národných víz, ale pracovnému trhu to pravdepodobne nepostačí na pokrytie nedostatku.
„Najväčšie ťažkosti obsadiť pracovné miesta hlásia podniky vo výrobe, automobilovom priemysle, logistike, informačných technológiách a zdravotníctve,“ uviedla Rumiz s tým, že zamestnávatelia plánujú v najbližšom období viac ľudí prijímať ako prepúšťať. „V poslednom kvartáli roka až 40 percent zamestnávateľov očakáva nárast počtu pracovníkov, najviac na strednom Slovensku.“