Uchádzači o prácu môžu byť v pokušení prikrášliť si alebo aj vymyslieť podrobnosti o svojom vzdelaní a histórii zamestnania. Podľa Bloombergu sa ukazuje, že mnohí to skutočne aj robia.
Ohýbať pravdu o svojej kariére vrátane vynechania informácií, ktoré nechcete, aby potenciálny zamestnávateľ vedel, nie je nikdy dobrý nápad. Môže vás to stáť prácu, o ktorú sa uchádzate, a poškodiť vašu reputáciu, hovorí Hannah Masonová, profesionálna pisateľka životopisov a poradkyňa pri hľadaní zamestnania so sídlom v Cardiffe vo Walese. „Klamstvá sa vrátia, takže premýšľajte radšej o tom, čo chcete dosiahnuť, dlhodobo,“ hovorí.
Sklon klamať alebo preháňať pramení z veľkej časti z pocitu neistoty na strane uchádzačov o prácu, dodáva. Môžu mať takisto mylný dojem, že „o všetkom rozhoduje algoritmus, takže sa rozhodnú podvádzať a poraziť systém“.
Toto je niekoľko tipov, ako vynikne poctivá tvrdá práca a dosiahnuté úspechy:
Vhodne zdôraznite svoje úspechy
Pokiaľ ide o zdieľanie vašich úspechov a ich pôsobivosť, vyberte si tú správnu metriku, aby vynikli. „Mala som klienta a jedným z jeho najväčších úspechov bolo, že v banke mal 48 klientov,“ hovorí H. Masonová. „Neznelo to obzvlášť pôsobivo, tak som sa ho spýtala: ‚Aký to malo dopad?' Ukázalo sa, že týchto 48 klientov predstavovalo 70 percent výnosov banky.“
Najmite si skvelého redaktora
Požiadajte niekoho, kto dokáže vytvoriť titulok v štýle novín, aby upútal pozornosť čitateľa. H. Masonová hovorí, že táto funkcia sa čoraz viac pridáva do životopisov, bezprostredne pod vlastným menom a podrobnosťami. Veľa náborových pracovníkov alebo manažérov je na cestách a otvára životopisy na svojich zariadeniach. „Všetci vieme byť dosť leniví pri čítaní dlhých odsekov, takže záleží na nadpise a podnadpise.“
Okrem nadpisu uveďte do podnadpisu názov pozície, o ktorú sa uchádzate, a uveďte svoje najdôležitejšie zručnosti a úspechy. „Toto by sa nemalo zamieňať s určovaním kariérnych cieľov. Tie sú dosť všeobecné a nie veľmi účinné,“ hovorí odborníčka.
Vynechajte detaily, ktoré sú irelevantné; treba lepšie opísať zaujímavejšie zamestnania/úlohy; ozvláštniť dokument. Najmä, ak sa snažíte rozprávať svoj príbeh pútavým spôsobom (ak ste napríklad hanbliví a neradi sa chválite), pomoc existuje. Dojem, ktorý urobí váš životopis, závisí najmä od spôsobu, akým informácie prezentujete.
Žiadne zakrývanie
H. Masonová raz zastupovala záujemca o prácu v lukratívnej britskej právnickej firme. Uchádzač mal dobrý životopis vrátane špičkového vzdelania a rozsiahlych pracovných skúseností. Prešiel cez prvé kolo pohovorov, aj cez pohovor v kancelárii. Potom kontroly a referencie odhalili, že nesprávne uviedol dátumy predchádzajúcich zamestnaní. Právnik opustil svojho posledného zamestnávateľa za nepriaznivých okolností a skreslil svoj posledný dátum zamestnania v nádeji, že sa to nezistí. Nakoniec sa náborová spoločnosť, s ktorou H. Masonová v tom čase spolupracovala, s týmto klientom rozlúčila.
„Keby bol úprimný, možno by sme mu našli miesto, pretože mal dobré referencie a veľa skúseností,“ hovorí. Masonovej rada teda znie: „Mať menej dokonalý životopis, ale pôsobiť ako dôveryhodný človek.“