Nedostatok zdravotníckeho personálu je na Slovensku prítomný dlhé roky. Nízky zárobok, nekonečné smeny či niektoré katastrofálne stavy nemocníc a polikliník mnohých zdravotníkov vôbec nelákajú. Radšej si hľadajú uplatnenie v zahraničí. Veľkou hrozbou však je, že ľudia na Slovensku po ich odchode nedostanú žiadanú zdravotnú starostlivosť.

Nedostatok sa dá riešiť rôzne, napríklad rušením oddelení. To so sebou, samozrejme, prináša dlhšie cestovanie pacientov, ktoré môže byť v situáciách, keď je pomoc žiadaná náhle a nutne, veľmi stresujúce. Okrem tohto na Slovensku navyše dnes často sledujeme, ako sa plánované operácie či špecializované vyšetrenia odkladajú na neurčito a to aj napriek tomu, že si občania pravidelne platia zdravotné poistenie.

Od začiatku tohto roka do konca novembra zamestnávatelia na pracovnom portáli Profesia.sk zverejnili vyše 8-tisíc ponúk v rámci odvetvia zdravotníctvo a sociálna starostlivosť. Najviac ponúkaných miest, približne 30 percent, bolo pre sestry. Štvrtina zo zdravotníckych pracovných ponúk bola otvorená pre lekárov. To predstavuje viac ako 2-tisíc inzerátov. Najviac ich chýba v Bratislavskom kraji.

Nedostatok zdravotníckych pracovníkov nám potvrdzujú nielen vysoké čísla pracovných ponúk, ale, bohužiaľ, aj veľmi nízka odozva uchádzačov na tieto voľné miesta. Aktuálne tak platí, že na jeden inzerát v zdravotníctve zareaguje v priemere približne 8 kandidátov.

Najmenej záujemcov je v tomto odvetví práve pri pozíciách lekárov. V roku 2022 sú to v priemere len dvaja uchádzači. Veľké množstvo pracovných inzerátov tak zostáva absolútne bez odozvy.

Naopak, keď sa pozrieme, ktoré zdravotnícke ponuky majú u uchádzačov najväčší úspech, ide najmä o laboratórnych diagnostikov. V priemere sa na takúto pozíciu hlási takmer 21 ľudí. Oproti tomu, na jeden inzerát takej zdravotnej sestry zareaguje v priemere 9 kandidátov.

Zvyšovanie koeficientov pre základnú mzdu lekárov dáva od januára nádej na konkurenčné platy v porovnaní so susednými krajinami.

Lekárska profesia by tak mohla opäť byť atraktívna pre tých, ktorí uvažujú nad odchodom do zahraničia či pre študentov, ktorí uvažujú o štúdiu na lekárskych fakultách. Profesia však upozorňuje, že spokojnosť ľudí nezávisí iba od platu.

Naše štatistiky dlhodobo ukazujú, že medzi faktormi, ktoré motivujú ľudí k zmene práce sú okrem nízkeho platu tiež nevyhovujúce pracovné podmienky, zlé vzťahy v kolektíve alebo neporozumenie si s nadriadeným. Na zvýšenie záujmu ľudí o správu v slovenskom zdravotníctve tak treba začať pracovať komplexnejšie. Práve systematické plány dávajú ľuďom nádej, zvyšujú lojálnosť a angažovanosť na podieľaní sa na zmenách.

Dominika Macháčová

Pracuje ako dátová analytička spoločnosti Profesia, kde sa zaoberá najmä dátami o pracovnom trhu. Je absolventkou Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, odboru manažérska matematika.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora