Najpopulárnejším trendom popandemického kancelárskeho sveta je žiť ďaleko od pracoviska. Mnohé spoločnosti sa posledný rok usilovali zamestnancov prilákať späť do priestorov firiem, no mnohí výzve vrátiť sa úspešne odolali. Niektoré spoločnosti boli preto nútené akceptovať hybridný spôsob práce, píše Business Insider.

Podľa údajov zozbieraných Stanfordovou univerzitou, tvorcami prieskumu WFH Research a ekonómami z platformy Gusto sa podiel pracovníkov žijúcich vyše 80 kilometrov od svojich kancelárií v období rokov 2019 až 2023 zvýšil viac než päťnásobne. V roku 2019 dosahoval medián vzdialenosti 16 kilometrov. V roku 2023 sa zvýšil na takmer 44 kilometrov.

Iniciátormi práce z domu boli hlavne mileniáli. Zamestnanci vo veku od 30 do 34 rokov žijú od pracovísk najďalej – priemerne vo vzdialenosti 50 kilometrov. Príslušníci generácie Z a X, ako aj baby boomeri, zas bývajú najbližšie. „Pre mnohých zamestnancov je tridsiatka časom, keď sa cítia profesijne zabezpečenejší a začínajú žiť životy, ktorým flexibilita pri výbere miesta práce vyhovuje,“ povedala Liz Wilkeová z Gusta.

Nárast vzdialenosti je možné najviac pozorovať v informačnom, finančnom a poisťovníckom sektore, ako aj vo firmách poskytujúcich profesionálne služby. Novoprijatí zamestnanci pôsobiaci v oblasti informačných technológií žijú v priemere 240 kilometrov od svojho pracoviska. U žien existuje o niečo vyššia pravdepodobnosť než u mužov, že sa časom presťahujú ďalej od miesta výkonu práce.

Ďalšie dôležité správy

Otvorená agresivita na pracovisku je tabu, ľudia si hnev často ventilujú inak. Aj bežné frázy používané v e-mailoch môžu na prijímateľa pôsobiť mierne agresívne či uštipačne.
Neprehliadnite

Na pracovisku sme čoraz viac pasívne agresívni. Môže za to aj home office