V posledných dvoch rokoch sa firmy pustili do rýchlej reštrukturalizácie firemných hierarchií. Začali likvidovať pozície stredných manažérov. Najvypuklejším je výrok Marka Zuckerberga, ktorý ich označil za nič iné než „manažérov, ktorí riadia manažérov, ktorí riadia manažérov, ktorí riadia manažérov, ktorí riadia tých, ktorí vykonávajú prácu“.
Podľa tohto vzoru šla Meta aj mnoho ďalších amerických spoločností. Citibank znížila 13 úrovní manažmentu na osem, UPS prepustila 12-tisíc z 85-tisíc manažérov. V septembri Amazon oznámil plán zvýšiť pomer pracovníkov k nadriadeným o 15 percent. „Nenávidím byrokraciu,“ vyhlásil CEO Andy Jassy, čím sa zastal myšlienky „efektívnosti“, ktorú dnes presadzuje aj Elon Musk, jeden z priekopníkov súčasného splošťovania korporácií, ktorá sa teraz rozširuje aj do vládnych štruktúr.
Zamestnanci sa cítia preťažení a zle platení. Vlna veľkej rezignácie sa opäť hlási o slovo
Problém je v tom, že nejde len o to, že desiatky tisíc stredných manažérov prišli o prácu. Tieto pracovné pozície boli jednoducho zrušené – a je veľmi pravdepodobné, že sa nevrátia, uvádza Business Insider.
Spracovateľ analýz pracovného trhu Revelio Labs prešiel internú databázu s inzerátmi na prácu zo všetkých oblastí. Zistil, že počet ponúk pre juniorské pozície klesol od roku 2022 o 14 percent. Nábor na pozície stredného manažmentu spadol až o 43 percent a na pozície senior manažérov o 57 percent. Pre každého, kto má manažérske skúsenosti, sú vyhliadky na nové pracovné miesto veľmi nejasné.
Odvtedy sa proces prijímania pracovníkov výrazne obnovil, ale pre stredných manažérov to neplatí. V októbri zamestnávatelia zverejňovali o 42 percent menej pracovných ponúk na manažérske pozície než v apríli 2022. To znamená, že tí, ktorí prišli o prácu v dôsledku splošťovania korporácií teraz čelia ešte väčšiemu problému: nezostalo pre nich takmer žiadne voľné miesto.