Prvým krokom takmer každého pracovného pohovoru je zaslanie životopisu nádejnému zamestnávateľovi. Tento dôležitý dokument obsahuje základné informácie o uchádzačovi vrátane vzdelania a pracovných skúseností. Niekedy možno aj sekciu o dobrovoľníckej práci, osobných záujmoch či schopnostiach. Aj to len v prípade, že sa zmestí na jednu stránku formátu A4, ktorý je pri životopisoch štandardnou normou, píše portál CNBC.
Pomaly, ale isto, si zamestnávatelia začínajú uvedomovať, že vysokoškolský diplom a prestížne stáže nemusia vždy nutne znamenať, že našli správneho kandidáta. Namiesto toho sa čoraz viac sústredia na schopnosti uchádzača.
Prioritou sú schopnosti
Trend sa čoraz viac prikláňa k náboru založenom na schopnostiach, pretože firmy bojujú s napätými trhmi práce, ekonomickými tlakmi a vyššími očakávaniami od potenciálnych zamestnancov.
Júnové údaje platformy LinkedIn naznačujú, že približne 45 percent firiem v roku 2022 na vyhľadávanie nových talentov využilo údaje týkajúce sa schopností. „Viac ako 50 percent náborárov na LinkedIne v súčasnosti na obsadzovanie pozícií využíva údaje o schopnostiach uchádzačov, ktorí zas za posledných 12 mesiacov pridali do svojich profilov vyše 500 miliónov schopností,“ prezradil Adam Hawkins, vedúci oddelenia LinkedInu pre vyhľadávanie a nábor pre oblasť Európy, Blízkeho východu, Afriky a Latinskej Ameriky.
Nový trend by mohol mať obrovský vplyv na firmy i zamestnancov. Nábor na základe schopností rozširuje okruh kandidátov, ktorí sa môžu o voľné pozície uchádzať, čo zamestnávateľom poskytuje väčší výber a uchádzačom zas viac príležitostí.
„Z výskumu LinkedInu vyplynulo, že prístup zameraný na schopnosti môže zvýšiť základňu uchádzačov až dvadsaťnásobne a zvýšiť podiel žien v odvetviach, kde sú nedostatočne zastúpené, o 24 percent,“ dodal Hawkins.
Životopisy budúcnosti
Odborníci sú presvedčení, že životopisy budúcnosti sa budú od tých terajších výrazne líšiť z hľadiska obsahu i štruktúry. Budú totiž obsahovať viac informácií o osobnosti kandidátov vrátane ich cieľov, schopností, vlastností či vecí, na ktorých im záleží.
„Formát tradičného životopisu, ktorého podstatou je chronologický opis vzdelania, ako aj počet odpracovaných rokov, náplň práce a tituly, sa vytráca,“ zdôraznil Dave Rizzo, líder stratégie v oblasti talentov v spoločnosti Deloitte.
Podľa neho sa tradičné životopisy časom zmenia na akési „digitálne podklady“, ktoré sa budú dať ľahko nahrať do platforiem s pracovnými ponukami za účelom párovania firiem a kandidátov. Životopisy nahradia digitálne profily uchádzačov s online overovaním titulov a odporúčaní, videami či odkazmi na multimediálne produkty, predpovedala spoločnosť ZipRecruiter.