Na snímke zber hrozna v Poľnohospodárskom družstve Mojmírovce v okrese Nitra 9. októbra 2022. FOTO TASR - Henrich Mišovič
Zdroj: Henrich Mišoviè

Dohodári už získali výrazne viac práv

Transpozíciu dvoch smerníc Európskeho parlamentu a Rady už povinne prijalo aj Slovensko, keď zaviedlo do praxe novelu Zákonníka práce, platnú od novembra tohto roka. Zmeny nastali najmä pri dohodách mimo pracovného pomeru, ktorým sa výrazne posilnili práva takmer na úroveň zamestnancov.

Každá firma je po novom povinná pracovníkovi pri uzatvorení dohody poskytnúť písomnú informáciu o dňoch a časových úsekoch, počas ktorých môže požadovať vykonávanie práce, pričom o tom musí byť informovaný 24 hodín vopred. Ak napokon jeho plánovaný nástup do práce zruší, musí mu to stihnúť oznámiť v rovnakej lehote.

„Ak si zamestnávateľ túto lehotu neustriehne, dohodárovi bude patriť náhrada odmeny najmenej v sume 30 percent odmeny, ktorú by dosiahol, ak by prácu vykonal,“ prezrádza pre TREND advokát VGD Legal Ondrej Šuriak. Ďalšou novinkou je, že firmy budú od januára 2023 môcť uzatvárať nový typ dohody o pracovnej činnosti na sezónne práce, avšak najviac na osem mesiacov do roka.  

Ešte ďalej v tomto smere zašli v susednom Česku, kde tiež museli prijať európsku legislatívu cez aktuálny Zákonník práce, ktorý bude platiť od roku 2023. Dohodári by tam mali mať automatický nárok na dovolenku, ak bude pracovnoprávny vzťah trvať nepretržite aspoň štyri týždne, minimálne 28 dní.

Zamestnanec musí odpracovať zároveň aspoň štvornásobok svojej týždennej pracovnej doby. Zároveň budú mať dohodári na ošetrovné alebo opatrovateľskú dovolenku päť pracovných dní za rok. Právo budú mať aj na príplatky napríklad za prácu v noci či počas sviatkov a priznaný im bude tiež nárok na prekážky v práci.