Follow up
Ide o ďalší krok v procese pohovoru, ktorého obsahom je komunikácia medzi zamestnancom a personalistom. V zahraničí je napríklad bežné, že jej súčasťou sú aj emaily od kandidátov, v ktorých sa zvyknú zamestnávateľovi poďakovať za jeho čas. U nás to však praxou nie je. „Personalisti sú radi, ak im slovenskí uchádzači vôbec pripoja k životopisu aj motivačný list,“ približuje situáciu K. Tešla.
Takýto email pritom umožňuje zamestnancovi opýtať sa na to, kedy môže očakávať výsledky pohovoru. Väčšina zamestnávateľov totiž podľa prieskumu firmy cvmango.com poskytuje spätnú väzbu po troch až štyroch týždňoch, v prípade neúspechu až po ukončení výberového konania.
Preto je dobré dohodnúť sa na pohovore na ďalšom postupe, teda dokedy môže kandidát očakávať informáciu o úspešnom či neúspešnom zvládnutí pohovoru. „Pokiaľ sa v dohodnutom čase spoločnosť neozve, pripomeňte sa im približne o dva dni. Je možné, že sa dozviete kľúčovú informáciu a zároveň tým potvrdíte aj svoj záujem,“ uzatvára J. Sliacka.