Vybojovať si väčšiu flexibilitu je pri práci na zmeny tvrdý oriešok. Práca tohto typu sa vždy riadila množstvom striktných pravidiel a hoci sa niektoré firmy snažia vniesť do zmennej prevádzky viac pružnosti, je ich stále málo. Plávajú navyše proti prúdu, pretože drvivá väčšina firiem k výraznejším organizačným inováciám v tejto oblasti zatiaľ nepristupuje.
Tradične rozlišujeme tri pracovné zmeny. V závislosti od toho, koľko z nich firma využíva, hovoríme o jedno-, dvoj- či trojzmennej prevádzke. Niektoré zdroje spomínajú aj štvorzmennú prevádzku, hoci Zákonník práce nič také nepozná. Pozná však nepretržitú prevádzku, s ktorou si mnohí pojem štvorzmennej prevádzky spájajú.
Nepretržitá prevádzka znamená, že sa pracuje aj cez víkendy, čo by však tromi zmenami nebolo možné pokryť, keďže zamestnanci musia mať aj voľno. Striedania a rotácie zmien sú v nepretržitej prevádzke následne nastavené v rôznych modeloch či vzorcoch. Štvorzmennosť sa dá teda interpretovať ako variácia zmennosti, ktorá sa odlišuje od klasickej rotácie troch zmien.
Dvanásťhodinovky na východe
„Je len málo výrobných spoločností, ktoré ponúkajú aspoň určitú flexibilitu vo výbere zmien,“ povedala pre TREND generálna manažérka ManpowerGroup Slovensko Zuzana Rumiz. Z istého uhla pohľadu sa to dá považovať za nelogické, pretože viaczmenná prevádzka ľudí často odrádza a pre firmy je ťažké nájsť dostatok pracovníkov ochotných pracovať v takomto modeli. Počet zmenných pracovníkov v posledných rokoch klesá. Kým pred pandémiou pracoval na Slovensku v zmennej prevádzke každý tretí zamestnanec, v roku 2021 to bol každý štvrtý zamestnanec.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?