Nezamestnanosť na Slovensku je blízko historického minima a niektoré sektory hlásia nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Pracovný trh čelí novým výzvam a ukazuje sa, že zamestnávatelia na ne musia reagovať, napríklad aj ponukou väčšej pracovnej flexibility. Jednou z jej foriem je home office. O jeho budúcnosti, podobe, ale aj o tom, či si ho môže uchádzač o zamestnanie vyžiadať, sa TREND zhováral s Martinom Malo, riaditeľom spoločnosti Graftonu Slovakia, ktorá je poskytovateľom personálnych služieb.
Pandémia spôsobila spontánny prechod na home office a slovenský trh práce na to nebol pripravený. Je teraz pripravený lepšie?
Pripravenosť na home office sa v priebehu času zásadne zlepšila, pretože nebola iná možnosť práce. Spoločnosti, hlavne mimo priemyselného sektora, boli nútené zaviesť home office kvôli vládnym opatreniam a pandemickej situácii. Trend smerujúci k vyššej miere home office bol však viditeľný už pred pandemickou krízou, tá ho len akcelerovala.
Mnohí pracovníci sa počas pandemického home officeu odsťahovali z miest na vidiek. Dnes ich chce mať firma naspäť v kancelárii aspoň niekoľko dní do týždňa. Ako budú firmy pristupovať k tejto bezprecedentnej situácii?
Firmy to budú riešiť kompromisne, pretože si nemôžu dovoliť o výkonných zamestnancov prísť. Slovensko má v súčasnosti pomerne nízku mieru nezamestnanosti, preto zamestnávatelia nemôžu hrať vabank a musia sa so zamestnancami dohodnúť, je to totiž v ich záujme.
Podľa analýzy Graftonu využíva niektorú z foriem home officeu približne 33 percent zamestnancov. Ktorá z nich je najbežnejšia?
Záleží na sektore, v ktorom firma podniká. Najvyužívanejším zostáva tzv. hybridný model s rôznym rozvrhnutím pomeru práce medzi kanceláriou a domácim prostredím. Najviac sa uplatňuje pomer tri ku dvom v prospech práce z kancelárie.
Ako sa vyvíja postoj firiem voči hybridnému a trvalému home officeu? Stretávajú sa predstavy zamestnancov s predstavami firiem?
Firmy majú v posledných mesiacoch tendenciu vrátiť zamestnancov späť do kancelárií a prehlbovať pretrhnuté sociálne väzby. Hybridný model tu zostane aj naďalej, keďže home office už patrí ku štandardným benefitom. Trvalý home office bude skôr raritný, trend trvalej práce z domu sa neprejavuje. Výnimkou je napríklad sektor IT, kde zamestnávatelia, hoci sčasti proti svojej vôli, budú musieť vo väčšej miere implementovať tzv. full remote model.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?