Na tejto situácii by nebolo nič zvláštne, ak by sa odohrávala v relaxačnom alebo medicínskom centre, hneď vedľa thajskej masáže a akupunktúry. Ibaže sme na druhom poschodí malej administratívnej budovy a vo vedľajšej miestnosti niečo „kóduje“ skupina programátorov.

Naším liečiteľom je Henrich Simonics (pre priateľov Heňo, na úvodnej fotografii), štyridsiatnik, ktorý prakticky celý svoj profesijný život zasvätil podnikaniu s IT technológiami. V posledných rokoch sa jeho životná cesta zásadne mení.

Čo majú Tibeťania s Einsteinom

Ešte pred piatimi rokmi to bol klasický vorkoholik. Mal viacero firiem a na nočnom stolíku svietiace pero, ktorým si zapisoval nápady aj v čase, keď vedľa neho pokojne spala manželka. Vysoké pracovné tempo si už vyberalo svoju daň. Dnes ich Heňo opisuje ako znamenia. Bežné choroby zvykol riešiť za pochodu, a tak si vypestoval závislosť od antibiotík. Pri športe, ktorým si kompenzoval duševnú záťaž, si najprv zranil jedno a potom aj druhé koleno. Zlepšenie po operačných zákrokoch bolo minimálne. Lekári mu povedali, že z medicínskeho hľadiska spravili maximum a viac mu pomôcť nedokážu...

Niekedy v tom čase Heňovi v mailovej schránke pristála pozvánka na kurz liečenia pomocou pránanadi v Budapešti. Najskôr si myslel, že je určená pre manželku. Neskôr vysvitlo, že mu ju poslal jeho biznis partner, ktorý videl, v akom je mizernom stave. Bol to, na Heňove vtedajšie vnímanie, čudný kurz. Hovorilo sa tam o energiách, aurách, čakrách... „Myslel som si: Čo tu vlastne robím? Mohol som mať porýľovanú záhradu,“ spomína. Ale keď už tam bol, tak počúval.

Tibetské liečiteľské učenie spomínajú skripty z tretieho tisícročia pred Kristom

Pránanadi je starobylé tibetské liečiteľské učenie, ktoré spomínajú už skripty z tretieho tisícročia pred naším letopočtom. Zjednodušene povedané, je založené na prečisťovaní blokov v energetických kanálikoch, ktorými je ľudské telo popretkávané. Nespája sa so žiadnym náboženstvom, tibetskí budhistickí mnísi ho „len“ ochraňujú pre ďalšie generácie. Na Západ ho priniesol americký výskumník, ktorého v polovici minulého storočia ohúril nedostupný Tibet. Pránanadi umožňuje liečiť samého seba aj iných ľudí (či zvierat a rastlín), netreba na to žiadne špeciálne danosti. Majstri ho označujú ako „samorozvíjací systém“, ktorý človeka učí žiť vo vnútornej pohode.

Na prvé počutie to znie dosť ezotericky a rovnako to vtedy v Budapešti znelo aj Heňovi. Potom sa prednášajúci majster rozhovoril o fyzike: Curryho a Hartmannove zóny, Einsteinova rovnica E = mc2... To Heňo poznal, a keďže mu to celé začalo dávať zmysel, povedal si, že pránanadi vyskúša na svoje problémy s kolenami. V Budapešti absolvoval sériu liečebných kúr a ako vraví, výsledkom bolo, že o tri mesiace mohol opäť hrať futbal a ísť na lyžovačku.

Náhoda? Alebo oneskorené účinky tradičnej liečby? Môžete si o tom myslieť, čo chcete. Fakt je, že na Heňa to zapôsobilo. A nielen naňho. Kolegovia a kolegyne v práci, susedia, bývalí spolužiaci zo školy – keď im vysvetľoval, čo uňho spôsobilo očividnú zmenu (opatrne, aby ho hneď nemali za blázna), viacerí sa o tejto metóde chceli dozvedieť viac. Najprv ich posielal na kurz do Budapešti, kde majstra tlmočil do slovenčiny. No keďže záujem rástol, presvedčil ho, aby spoločne spravili kurz aj na Slovensku.

Z ítečkára liečiteľom

To bolo pred dvoma rokmi v máji a odvtedy pravidelne vždy na jar a na jeseň prichádza majster z Budapešti a tridsiatka záujemcov na dvojdňový kurz pránanadi do Tomášova pri Bratislave. Heňo simultánne tlmočí. Tento rok pribudol ešte Zlín. Heňo vyratúva, že kurzy doteraz absolvovali dohromady tri stovky ľudí: „Keď som pred časom posielal pozvánku na januárový kurz, do týždňa boli všetky miesta rozchytané.“

Keď ho počúvate, mozog ošľahaný realitou a skepsou to nejako neberie: Kedy príde zvrat? Nie je to len ďalší spôsob, ako dôverčivých a zúfalých ľudí pripraviť o peniaze? Heňo akoby čítal myšlienky: „Nie je to o peniazoch. Neexistuje nejaký cenník výkonov. Východní majstri nám toto učenie odovzdali s tým, že máme liečiť každého, kto o to požiada, a nemáme za to niečo očakávať.“

Potom dodá vetu, ktorá má takmer štátotvornú pointu: „Ide o to, že prístup k zdraviu by nemal byť obmedzovaný podľa toho, či máš peniaze – tak ako je to dnes nastavené v biznise.“ No, minimálne pokiaľ ide o kurz, nejaká sadzba nastavená je, ale nijako horibilná, počíta sa v pár desiatkach eur.

Chutné kytice pomohli vytvoriť nový segment darčekovej služby

Ešte raz, je jedno, čo si o tom celom myslíte. Či krútite hlavou alebo sa dokonca smejete. Heňo vás nechce presvedčiť. V tóne jeho hlasu nie je nástojčivosť, akú bežne cítite z prednášky nejakého biznisového kouča alebo z prezentácie obchodného cestujúceho. Nespochybňuje tradičnú medicínu, podľa neho ju aj samotní tibetskí majstri majú v úcte pre jej diagnostické výsledky. Hovorí, že každá liečebná metóda je dobrá – ak pomôže. Jemu a zástupu iných skrátka pomohla pránanadi.

No kým väčšina účastníkov kurzov využíva pránanadi na samoliečbu alebo v rodinnom kruhu, Heňo v ňom vidí vyššie poslanie, zodpovednosť: „Toto nie je o tebe. Dostávaš do rúk niečo, čím môžeš pomôcť iným ľuďom. A veľa ľudí potrebuje pomôcť.“ Preto v štúdiu pránanadi pokračuje, aby mohol samostatne viesť vlastné kurzy a mal prvú oficiálnu liečebňu pránanadi na Slovensku. A čo jeho podnikanie? Heňo v IT brandži stále podniká, ale v hlave má plán, že z tvrdého biznisu odíde. Postupne a pozvoľne: „Najprv budem do práce chodiť štyrikrát za týždeň, potom len dvakrát, potom len občas. Mojím cieľom je liečiť od rána do večera.“