2008 – prichádza Android
Je to už desať rokov, odkedy sa začal predávať prvý MacBook Air. Apple tým spustil vlnu extra prenosných laptopov, neskôr premenovaných na ultrabooky. Podľa Steva Jobsa to mala byť omnoho prenosnejšia, ale výkonovo mierne orezaná verzia MacBookov Pro.
Apple MacBook Air – prvý model z roku 2008 Zdroj: Apple
Air bol predstavený v 13-palcovom vyhotovení, neskôr prišla ešte kompaktnejšia 11-palcová verzia. V tom čase to bol s hrúbkou od 0,4 do 1,6 mm a hmotnosťou 1 360 gramov jeden z najkompaktnejších laptopov na svete. Aj preto bol tiež prvý MacBook bez optickej mechaniky. Oproti podobne kompaktným netbookom však ponúkal vysoký výkon.
Na opačnom fronte zasa došlo k výmene za kormidlom. Po 33 rokoch na poste výkonného riaditeľa Microsoftu do aktívneho dôchodku odišiel Bill Gates. Nahradil ho Steve Balmer. Bill Gates je stále členom dozornej rady, ale viac sa zameriava na rôzne globálne charitatívne projekty.
Facebook mal v tom čase 145 miliónov mesačných používateľov a ešte bol považovaný len za nejakú zoznamku pre tínedžerov.
2008 bol rokom radosti pre domácich filmových fanúšikov. Na veľtrhu CES vtedy Pioneer predstavil svoju plazmovú obrazovku Kuro s bezkonkurenčným kontrastom. S technológiou Ultimate Black sa vtedajšie LCD televízory nemohli ani porovnávať. Zároveň sa Kuro stalo synonymom pre naozaj drahý televízor. Na danú dobu gigantický 60-palcový model stál okolo 5 000 dolárov.
V ten istý rok sa objavila ešte jedna unikátna obrazovka. Sony ukázal XEL-1, prvý OLED televízor na svete. V podaní čiernej a v kontraste na tom bol ešte lepšie ako Kuro a za polovičnú cenu. Lenže problém bol v tom, že XEL-1 mal uhlopriečku len 11 palcov. Išlo tak skôr o ukážku technologických možností japonskej firmy.
Sony XEL-1 – prvý OLED televízor (2008) Zdroj: SONY
Naopak, v oblasti tvorby videa tiež došlo k zaujímavému míľniku. Pred 10 rokmi sa na trh dostal Nikon D90 – prvá digitálna zrkadlovka s funkciou nahrávania videa. O pár mesiacov nato svojho zástupcu ukázal aj hlavný konkurent. Canon EOS 5D Mark II však oproti HD rozlíšeniu a možno zvuku Nikonu podporoval nahrávanie videa vo full HD a stereo zvuk. Začala sa tak éra, keď videotvorcovia mohli použiť možnosti zrkadloviek. S Canonom EOS 5D Mark II sa napríklad natáčali zábery do seriálu Doktor House aj do filmu Iron Man.
V roku 2008 sa objavil T-Mobile G1, respektíve mimo amerického trhu HTC Dream a odštartoval technologickú revolúciu. Bol to totiž prvý komerčne predávaný smartfón s operačným systémom Google Android.
HTC Dream/T-Mobile G1 (2008) Zdroj: HTC
Nevšedný bol aj konštrukciou. 3,2-palcový dotykový displej s rozlíšením 480 x 320 bodov sa dal odklápať na stranu a tak odhalil qwerty klávesnicu. Bol to pionier, ktorý pripravil o pár mesiacov nato cestu pre prvé model Samsung Galaxy či Sony Xperia s týmto čerstvým systémom.
Obľúbené boli aj iné modely. Obľube sa napríklad tešila Nokia 5800 XpressMusic. Začínala síce na viac ako 400 eurách, ale postupne cena klesala. A tak si mohli viacerí prvýkrát vyskúšať život s plne dotykovým smartfónom. Zatiaľ bežiacom na systéme Symbian a aj 3,2-palcový displej bol ešte tlakový, a nie kapacitný. Ale už poznal 3G, fungoval aj ako GPS navigácia, podporoval Wi-Fi aj pamäťové karty. A, samozrejme, bol stavaná na počúvanie hudby. Lokálne uloženej, streamovanie sa len rozbiehalo.
Pre konzervatívnejších bola v tento rok asi lepšou voľbou Nokia E71, ktorá bola ešte dlhé roky vzorom manažérskeho mobilu. Fungovala tiež na systéme Symbian Series 60. Mala však štandardnú konštrukciu. Teda qwerty klávesnicu a nad ňou 2,36-palcový displej na šírku.
Nokia E71 (2008) Zdroj: Nokia