2013 – okuliare a Lumia 1020

Je vo svete technológií päť rokov dlhý čas? Možno sa to nezdá, ale odvtedy sa toho premlelo veľa a tiež odštartovalo niekoľko trendov, ktoré pokračujú dodnes. Alebo sa, naopak, skončili. Tak ako plazmové obrazovky. Presne pred piatimi rokmi Panasonic, najväčší výrobca a propagátor tejto technológie, hodil uterák do ringu a oznámil, že produkcia plazmových televízorov sa nadobro končí. Zároveň sa v tom istom roku postarali o inú prelomovú zmenu vo svete televízorov. Ukázali prvý 4K OLED televízor na svete. Dnes už je to bežne dostupná, hoci stále trochu drahšia záležitosť.

V roku 2013 mali premiéru aj Google Glass. Nevšedný pokus internetového gigantu vytvoriť nový segment, ktorý by spájal smartfóny a nositeľnú techniku.

Takto vyzeral svet technológií pred 5, 10, 15 a 20 rokmi

Google Glass (2013) Zdroj: Google

Glass boli skôr konštrukcia podobná okuliarom. Na zobrazovanie obsahu používali malý sklenený hranol nad pravým okom. V tejto časti bola aj kamera, batéria a zvyšok elektroniky. Predstava bola, že dotykom alebo hlasovými povelmi si používateľ pozrie základné dáta o svete okolo seba, prípadne ho nasníma. Pre toto nenápadné nahrávanie, ale cenu 1 500 dolárov sa dostali len k vývojárom. No ani ich Glass neoslovil a Google tento projekt odložil k ľadu.

Naopak, z podobného súdka je aj úspešnejší projekt. Pred piatimi rokmi sa k vývojárom dostal Oculus Rift. Presnejšie – išlo o prvý funkčný prototyp nazvaný Development Kit 1

Takto vyzeral svet technológií pred 5, 10, 15 a 20 rokmi

Oculus Rift Development Kit 1 (2013) Zdroj: Oculus

Od finálnej verzie, ktorá sa o dva roky neskôr dostala do obchodov, sa ešte vo viacerých aspektoch líšil. Položil však základy použiteľnej virtuálnej reality, do ktorej sa pustili mnohé veľké mená ako HTC, Sony a Samsung. Alebo aj Facebook, ktorý Oculus medzitým kúpil za okrúhle dve miliardy dolárov.

Mimochodom, pred piatimi rokmi mala táto sociálna sieť už 1,2 miliardy mesačných používateľov.

Svet smartfónov bol v roku 2013 pokojnejší, bez revolučných trhákov. No objavilo sa pár modelov, ktoré vyčnievali z radu. Napríklad Apple vtedy uviedol iPhone 5c, jeho doteraz najlacnejší model vôbec. Prakticky to bol rok predtým predstavený iPhone 5. Novinka bola o trochu hrubšia a ťažšia, s väčšou kapacitou batérie a telo bolo z plastu, a nie kovu. Príležitosť vyskúšať si život s iOS tak dostalo omnoho širšie publikum. Premiéru mala tiež Nokia Lumia 1020, ktorú do dnešného dňa mnohí považujú za najlepší fotomobil vôbec. So 4,5-palcovým HD OLED displejom a systémom Windows Phone 8.1 to bol zaujímavý smartfón. Ešte zaujímavejší bol kvôli 41 Mpix snímaču so svetelnosťou f/2.2, objektívom Carl Zeiss, optickou stabilizáciou či xenónovým bleskom.

Ak by sme si mali zaspomínať na ďalšie zaujímavé smartfóny roka, určite spomenieme Galaxy Note 3, ktorý je dodnes stále veľmi dobre použiteľný. Alebo na reštarty značiek, ako boli rodina One od HTC alebo Z od Sony Xperie. 

Prvý rýchly internet

V roku 2003 sa okrem iného na Slovensku posunuli možnosti internetového pripojenia. Teda konkrétne káblového pripojenie. Mnohí si možno spomenú na vtedajšiu službu Chello, ktorú UPC spustilo v roku 2003 v Bratislave, neskôr v Žiline a Trnave. Luxusný „vysokorýchlostný“ internet ponúkal rýchlosť sťahovania a uploadovania 392/128 kbps. Cena za toto pripojenie bola 1 699 Sk a jednorazový zriaďovací poplatok 1 999 Sk. K tomu ešte bolo potrebné zaplatiť vratný preddavok vo výške 2 499 Sk za modem. Na Slovensku to tiež bola doba rozširovania mobilov a hlavne SMS brán. Pamätáte si ešte, ako sa dali SMS správy posielať cez ICQ? Globtel mal vtedy už dva milióny zákazníkov, Eurotel 1,6 milióna.