2003 – keď tu ešte boli mobily Siemens

Presne pred pätnástimi rokmi, presnejšie od konca apríla, bol otvorený e-shop, ktorý navždy zmenil predstavu o tom, ako sa predáva hudba. iTunes Store bol nadstavbou multimediálneho prehrávača iTunes, ktorý Apple predstavil tri roky predtým. V roku 2003 sa tam však hudba nedala len počúvať alebo kopírovať na iPody, ale už aj nakupovať.

Revolučný bol v tom, že ponúkal možnosť zakúpenia len jednej skladby a nie celého albumu. Zväčša to bolo 99 centov, z čoho si Apple bral tretinu. Môže sa to zdať ako kvapka v mori. Ale bolo to presne to, čo používatelia chceli. Za prvý týždeň od spustenia služby sa cez ňu predalo viac ako milión skladieb. A o pár rokov sa iTunes Store stal najväčším predajcom hudby na svete.

V roku 2003 sa na pulty obchodov dostal tiež Canon EOS 300D. Medzi fotografmi a aj laikmi vyvolal malú revolúciu. Išlo totiž o prvú digitálnu zrkadlovku, ktorá sa aj s kitovým objektívom 18-55 mm predávala za menej ako tisíc dolárov. Po technickej stránke to nebol žiadny zázrak, skôr štandard so 6,3 Mpix CMOS snímačom, citlivosťou ISO od 100 do 1600 a drobným 1,8-palcovým displejom. No mal obrovský spoločenský dosah a začal dobu digitálnych zrkadloviek dostupných aj pre niekoho iného ako profesionálov.

Takto vyzeral svet technológií pred 5, 10, 15 a 20 rokmi

Canon Eos 300D (2003) Zdroj: Canon

Túto zrkadlovku si v tomto rok mohli kúpiť aj Martin Eberhard a Marc Tarpennig, ktorí práve založili firmu Tesla Inc. Bol to ich nápad, vytvoriť čisto elektrický automobil. Nápad sa im nedarilo pretvoriť do komerčného produktu, a tak sa jedným z investorov firmy stal Elon Musk.

Po komplikáciách počas finančnej krízy sa nakoniec stal výkonným riaditeľom automobilky a dovtedajší M. Eberhard nie s najlepšími spomienkami odišiel. Nekonečne dlhý a komplikovaný vývoj prvého modelu Tesla Roadster pomohol prilákať ďalších investorov, potom prišiel Tesla Model S a dnes je to jedna z najobdivovanejších automobiliek.

Takto vyzeral svet technológií pred 5, 10, 15 a 20 rokmi

Tesla Motors – začiatky má v roku 2003. Zdroj: Tesla

Do obchodov práve dorazila druhá generácia jedného z naozaj prvých ozajstných smartfónov. Sony Ericsson P900 mal odklápaciu numerickú klávesnicu, ktorá potom odkryla na tie časy gigantický 2,9-palcový dotykový displej s rozlíšením 320 x 208 bodov. Bežal na systéme Symbian, podporoval pamäťové karty a nechýbala 0,3 Mpix kamera alebo ovládacie koliesko Jog Dial, poznávací znak Sony mobilov. No išlo o prémiový model. Predával sa za približne 30-tisíc korún.

Samozrejme, omnoho väčšiu cieľovú skupinu mal Sony Ericsson T610, na ktorý možno niekde natrafíte ešte aj dnes. Nevtieravý dizajn, praktický „joystick“ a 1,8-palcový farebný displej z neho urobili predajný hit. Aj napriek tomu, že jeho kamera mala rozlíšenie len 0,1 Mpix.

Takto vyzeral svet technológií pred 5, 10, 15 a 20 rokmi

Sony Ericsson T610 (2003) Zdroj: Sony Ericsson

Pred pätnástimi rokmi vo svete aj na Slovensku medzi mobilmi kraľovala stará dobrá fínska Nokia. V tento rok predstavila znova množstvo nových modelov alebo nasledovníkov obľúbených kúskov. Aj u nás to bola napríklad Nokia 3100. Pre mnohých prvý mobil s farebným displejom. Hoci len 1,5-palcovým. V podstate išlo o úplne základný model, ale bol dostatočne odolný, vydržal na jedno nabitie aj týždeň a cenovo bol dostupný každému.

Takto vyzeral svet technológií pred 5, 10, 15 a 20 rokmi

Nokia 3100 (2003) Zdroj: Nokia

Kto chcel niečo lepšie, koncom roka sa dočkal takmer plne vybaveného modelu Nokia 6230. Stále s len 1,5-palcovým displejom s rozlíšením 128 x 128 bodov, ale v elegantnom tele, s čítačkou pamäťových kariet a 0,3 Mpix fotoaparátom. Mala aj Bluetooth, infraport a podporovala mobilné pripojenie cez Edge. Na Slovensku začínala s cenou okolo 14-tisíc korún.

Takto vyzeral svet technológií pred 5, 10, 15 a 20 rokmi

Nokia 6230 (2003) Zdroj: Nokia

Pred pätnástimi rokmi sa veľmi dobre darilo aj značke, ktorá z mobilného sveta odišla už dávno. Siemens v daný rok predstavil viac ako 20 modelov, okrem iného aj extravagantnú edíciu Xelibri s viac ako exotickým dizajnom. No omnoho viac používateľov si pravdepodobne spomenie skôr na jednu z vtedy najobľúbenejších vysúvačiek – Siemens SL55. V zatvorenom stave sa doslova schoval v dámskej dlani.

Takto vyzeral svet technológií pred 5, 10, 15 a 20 rokmi

Siemens SL55 (2003) Zdroj: Siemens

Predajným hitom bol však základný Siemens A55 s ešte monochromatickým displejom. Určite si mnohí spomenú na jeho žlté podsvietenie, vďaka ktorému boli mobily od Siemensu ľahko rozoznateľné aj v noci. Pomerne lacný (okolo 3 500 Sk), ale naozaj základný. Pamätal si len 10 posledných hovorov, 25 SMS správ a uložiť vedel len 50 kontaktov.

Takto vyzeral svet technológií pred 5, 10, 15 a 20 rokmi

Siemens A55 (2003) Zdroj: Siemens