Slovenský Zákonník práce stanovuje základnú výmeru dovolenky najmenej štyri týždne. Nárok na dovolenku má každý, kto odpracoval aspoň 60 dní za kalendárny rok. Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku, je najmenej päť týždňov. Od roku 2020 platí, že mladí rodičia do 33 rokov majú takisto nárok na päť týždňov dovolenky.
Sviatky k dobru
Rebríčku s najväčším počtom voľna v Európe kraľujú Rakúsko a Malta. Rakúske firmy musia dopriať svojim zamestnancom 25 dní dovolenky, tie maltské 24 dní. Obyvatelia Malty môžu oslavovať 14 dní sviatkov a Rakúšania 13 dní. V oboch prípadoch však krajiny celkovo disponujú 38 voľnými dňami, nerátajúc víkendy a dúfajúc, že ani jeden sviatok nepadne práve na sobotu či nedeľu.
Sťažovať sa nemôžu ani obyvatelia Francúzska či Švédska, kde v oboch krajinách majú nárok na 25 dní dovolenky a oslavujú 11 dní sviatkov. Dobre sú na tom aj Briti. Hoci majú skromnejší počet sviatkov, a to len deväť, britskí zamestnávatelia dávajú až 28 dní dovolenky.
Najmenej voľna si užívajú Švajčiari a Íri – v oboch krajinách majú pracovníci nárok len na 20 dní dovolenky, ktorým sekunduje deväť dní sviatkov, teda dohromady 29 voľných dní. O jeden deň voľna viac, teda 30 dní, si užívajú Belgičania, Estónci či Maďari.
V tomto ohľade na tom Slovensko vôbec nie je zle, môžeme sa tešiť dohromady z minimálne 35 dní dovolenky, štátnych sviatkov a pracovného pokoja.
Voľno vo vybraných európskych krajinách
(dni)
PRAMEŇ: OECD, Eurostat, ShopAlike.sk
Dovolenka je neamerická
Zaujímavým faktom je, že Spojené štáty sú jedna z mála krajín na svete, v ktorej neexistuje žiaden zákonom stanovený počet dní platenej dovolenky. Akákoľvek dovolenka, vrátane rodičovskej či PN-ky, závisí výlučne od ochoty a uváženia jednotlivých spoločností.
Priemerná americká firma ponúka obvykle dva týždne dovolenky. Takmer každý štvrtý pracovník v USA však nárok na dovolenku nemá, poukazuje portál Vox s tým, že pokus o uzákonenie dovolenky v súčasnosti prebieha v štáte New York. Zatiaľ čo obyvatelia New Yorku jasajú a návrh výrazne podporujú, podniky a zamestnávatelia agresívne bojujú proti a v dôsledku schválenia zákona varujú pred prepúšťaním.
V rámci firemnej kultúry sa Američania často zdráhajú, až hanbia rozprávať o dovolenke. Existuje nemalé množstvo Američanov, ktorí si dovolenku nezobrali roky. Prácu vnímajú ako záväzok a oddanosť práci ako prejav lojality.
Prieskumy ukazujú, že americkí pracovníci majú tendenciu tvrdiť, že zarábanie väčšieho množstva peňazí má vyššiu prioritu ako platené voľno. Ako vysvetľuje ekonóm Lonnie Golden pre Vox, má to dobrý dôvod. Američania nemajú bezplatné či zvýhodnené verejné služby týkajúce sa zdravotnej starostlivosti, dopravy či vzdelávania ako mnohé európske krajiny.
Záchrana života
Vedkyňa Emma Seppälä spísala knihu The Happiness Track: How to Apply the Science of Happiness to Accelerate Your Success. V nej skúma konkrétne dôvody, prečo sú dovolenky pre organizmus blahodárne.
Zdroj: Maňo Štrauch
Okrem toho, že priaznivo
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?