Syndróm vyhorenia je diagnóza spájaná najmä so stresom či so zvýšenou záťažou na pracovisku, ale aj s ťažkosťami spojenými so zvládaním života. Jeho riešenie by sa nemalo bagatelizovať ani odkladať. Osobnú skúsenosť s vyhorením má aj psychologička a koučka Jana Viteková, ktorá na tejto téme pracovala dlhé roky so svojimi klientmi. TREND sa s ňou porozprával o syndróme vyhorenia aj o jej vlastnej skúsenosti.

Podľa prieskumov sa s vyhorením stretol každý štvrtý človek. Ide o veľký problém?

Jedna múdra veta hovorí, že ak niekto vyhorel, musel predtým intenzívne horieť. Dnes už zďaleka nepokrýva všetky príčiny vzniku vyhorenia, ktoré definuje strata nadšenia, motivácie a chuti do práce. Syndróm vyhorenia sa objavil najmä s rozvojom pomáhajúcich profesií, tlakom na kvalitu medziľudských vzťahov ako súčasť týchto profesií, na dosahovanie výsledkov v iných profesiách, na výkon. Dnes sa týka všetkých ľudí, ktorí sú emocionálne angažovaní vo svojej práci, vykonávajú prácu jedného charakteru, sú odtrhnutí od hmatateľného výsledku alebo vo svojej práci nevidia zmysel. Táto skupina je čoraz väčšia a rôznorodejšia.

sabatikal
Neprehliadnite

Sabatikal nemusí byť len o vyhorení, manažéri si ním plnia aj cestovateľské sny

Vychádzajú vám z praxe konkrétne profesie, ktoré sú rizikovejšie?

Obrazy mnohých profesií povzbudzujú ľudí predstavovať si seba ako neohrozeného hrdinu, ktorý pomáha vo dne v noci. Stále dáva, je k dispozícii, za každých okolností je silný líder, prežíva bolesť druhých, napĺňa ich potreby. A sám ostáva šťastný a silný. Takto to nefunguje. Vyhorenie ide naprieč všetkými profesiami. Dokonca sa dnes objavujú príbehy mileniálov, ktorí chcú robiť niečo zmysluplné, pomáhať druhým, bojovať za dobré veci vo svete, ktorý vraj ponúka neobmedzené možnosti. Hodnota mnohých ľudí je nadviazaná na to, aké výsledky dosahujú. Syndróm vyhorenia je teda zaznamenaný a zdokumentovaný pri rôznych profesiách. Vyhorenie môže postihnúť kohokoľvek.

Prečo ľudia neriešia vyhorenie
  • Musím ten projekt dokončiť, je v tom veľa času a peňazí...  
  • Ešte dnes a zajtra, budúci týždeň si už naozaj vezmem dovolenku...  
  • Je to moja firma, moje dieťa, môj sen, nemôžem len tak odísť...  
  • Ide o môj postup. Príležitosť získať pozíciu riaditeľa...  
  • Potrebujem uživiť rodinu a zaplatiť hypotéku...

Ochota priznať si problém

Z hľadiska typológie osobnosti, kto má vyššiu šancu vyhorieť?

Sú ľudia, ktorí sú náchylnejší než iní. Vyššiu pravdepodobnosť majú vorkoholici a perfekcionisti. Ťažká kombinácia je svedomitý vorkholik, ktorý má pocit sebahodnoty nadviazaný na prácu. Ďalej sú to typy, ktoré nemajú zmapované svoje vnútorné zdroje, a teda ich ani nevedia používať. Ľudia, korí ťažko prijímajú zmeny. Kategóriou sú matky na rodičovskej dovolenke. Našu identitu však nedefinuje len práca, výkon a výsledky. Rovnocennou súčasťou je náš osobný život, kvalita vzťahov, systém hodnôt a presvedčení, ako trávime čas, ako sa správame k okoliu. Je dobré si uvedomovať všetky časti toho, kto sme. Pomáha to predchádzať vyhoreniu.

Ako silno súvisí vyhorenie s úspechom či neúspechom?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa