Počas dvoch rokov pandémie si mnohí zamestnanci prvýkrát vyskúšali slobodu práce z domu. Po takzvanom hybridnom režime práce nakoniec siahli aj viaceré firmy na slovenskom trhu.

Tvrdia, že spokojnosť ľudí nielen vzrástla, ale neohrozilo to ani fungovanie mnohých z nich. Pre efektivitu práce a pozitívne pracovné nasadenie bolo nevyhnutné zamerať sa na rolu lídrov a manažérov. Navyše veľkou témou sa stala starostlivosť o takzvaný well-being ľudí, pretože kľúčom v ďalšom období bude zdravie a prosperita firiem.

Zmena už nastala

Hybridná práca nie je novinkou pandémie. Niektoré zahraničné spoločnosti pôsobiace s veľkými tímami aj na Slovensku o tomto type pracovného života polemizovali už dávno predtým. Napríklad svetový gigant Microsoft už v roku 2016 na Slovensku umožnil zamestnancom vybrať si akékoľvek miesto na prácu a pracovať v hybridnom režime.

Zámerom iniciatívy bolo ukázať, že moderné cloudové technológie umožňujú zvládnuť odkiaľkoľvek všetko, čo je nevyhnutné pre výkon práce. Samozrejme, ak to pracovná náplň a výkon práce umožňujú. Firme sa to oplatilo a ešte pred pandémiou to bol signál, že ide o dobrú cestu k vyššej efektivite.

„Hoci sme mali veľký náskok, pandémia nás zaskočila svojím rozsahom, ale neohrozila naše fungovanie. Pandémia bola zásadnou skúsenosťou najmä v oblasti manažmentu ľudí a tímov,“ tvrdí Marcela Havrilová, riaditeľka pre oblasť školstva v spoločnosti Microsoft Slovensko a Česká republika, ktorá je zodpovedná za obchodné aktivity a napĺňanie stratégie spoločnosti v oblasti školstva, ako aj podporu a realizáciu projektov zameraných na digitálnu transformáciu škôl.

Marcela Havrilová, riaditeľka pre oblast školstva v Microsoft Slovensko
Zdroj: Microsoft Slovensko
Marcela Havrilová, riaditeľka pre oblast školstva v Microsoft Slovensko

Ako dodáva, bolo potrebné rozumieť rozdielnosti ľudí a rozdielnosti ich potrieb. Zároveň bolo nutné viesť tím tak, aby našiel spoločnú cestu v napĺňaní cieľov a najmä mimo kancelárií zostal efektívny.

Podľa interných prieskumov spoločnosti Microsoft Slovensko až 73 percent ľudí vyžaduje dnes v práci úplnú flexibilitu, no zároveň 67 percent ľudí by prijalo viac osobných stretnutí s kolegami a tímovú interakciu. „Tomuto protichodnému postoju preto hovoríme paradox hybridnej práce,“ naznačuje M. Havrilová.

Ide o nový normál

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa