Obezita je chronické, recidivujúce a progredujúce ochorenie s vysokou prevalenciou. Najnovšie údaje podľa Slovenskej obezitologickej asociácie ukazujú, že nadhmotnosťou alebo obezitou na celom svete trpia až dve miliardy dospelých. Na Slovensku sú čísla rovnako alarmujúce. Nadhmotnosť má 60 až 70 percent obyvateľov v produktívnom veku, pričom obezitou trpí 25 percent. Odborníci preto hovoria o pandémii.

„Hoci sa v posledných rokoch nahliadanie na obezitu u odbornej verejnosti zmenilo, široká verejnosť ju stále považuje za chronické a život ohrozujúce ochorenie. Preobezita nielen znižuje kvalitu života pacientov, ale aj výrazne zvyšuje kardiometabolické ochorenia, najmä riziko rozvoja diabetes mellitus 2. typu, niektorých nádorových ochorení, aj ochorení pečene,“ uviedla prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie Ľubomíra Fábryová.

Ak má pacient obezitu, ale nemá ďalšie zdravotné problémy, aj malý úbytok hmotnosti dokáže významne zlepšiť vývoj ochorenia. Napríklad, znížením hmotnosti o päť až desať percent sa u pacientov znižuje riziko komplikácií cukrovky, infarktu, zlepšuje sa stav lipidov v krvi, znižuje sa krvný tlak, zlepšuje sa spánkové apnoe a zmierňujú sa bolesti chrbta a kĺbov. Zníženie hmotnosti však nemá vplyv iba na zdravotné výsledky, ale tiež na vyššie sebavedomie, atraktívnejší vzhľad či lepšie duševné zdravie.

Ako začať s chudnutím?

Podľa odborníkov je pri zmene životného štýlu dôležité vymaniť sa zo správania, ktoré nadváhu prinieslo. Špecialisti odporúčajú začať malými a postupnými zmenami. V stravovacích návykoch odporúčajú zvýšiť príjem zeleniny, ktorá by mala tvoriť polovicu taniera, nevenovať sa počas jedla iným činnostiam a zmeniť nevhodné zlozvyky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa