Voda v hlavnej úlohe

Najnavštevovanejšie miesta na Islande sú práve pri hlavnom meste – ide o tzv. Zlatý trojuholník, ktorý tvoria najstarší parlament sveta Þingvellir, trojstupňový vodopád Gulfoss a gejzír Strokkur. Málokto vie, že prvý parlament na svete bol založený pred vyše tisíc rokmi na Islande. Dnes je to v podstate niečo ako kamenný múr, na toto miesto sa však chodí preto, lebo neďaleko, v najstaršom národnom parku Islandu Þingvellir, je svetový unikát – tektonický zlom eurázijskej a americkej pevninskej dosky. Keď stojíte na moste nad ním, môžete sa ocitnúť jednou nohou v Amerike a druhou v Európe. Inak, pravdupovediac, nie je toto miesto až také zaujímavé ani fotogenické, na ostrove je veľa omnoho krajších. Ako kuriozita však patrí medzi „must“, ktoré každý turista navštívi.

Krajina ako divadlo prírody

Zdroj: Jarmila Horváthová

Oveľa zaujímavejší je druhý z „drahokamov“ Zlatého trojuholníka. Najznámejší gejzír sveta Geysir, ktorý kedysi striekal až do výšky 80 metrov. Podľa neho sú pomenované všetky gejzíry sveta. Ten síce už až tak nehýri aktivitou, ale spoľahlivo funguje jeho sused Strokkur. Ten chrlí vodu do výšky 15-30 metrov približne každých sedem minút. Prvý raz čakáte, čo sa bude diať, ďalšie dva razy ste pripravení s objektívom v očakávaní, či sa vám erupciu, ktorá trvá desatiny sekundy, podarí cvaknúť. Ďalším krásnym zážitkom sú neďaleké mohutné vodopády Gulfoss, ktoré padajú do hĺbky 32 metrov. Pri nich často značne fúka, čiapka alebo bunda s kapucňou sú namieste, aj keď je pekné počasie.

Vodopády vidíte na Islande aj priamo z cesty veľmi často, sú súčasťou obrazu krajiny – medzi najzaujímavejšie patrí aj Seljalandsfoss, tiež neďaleko Reykjavíku. Ten padá z vysokej skaly tak, že ak k nemu vyšliapete pár metrov, môžete sa prejsť zaň a pozerať sa na svet okolo seba spoza vodného závoja.

Krajina ako divadlo prírody

Zdroj: Jarmila Horváthová

Ako v Arktíde

Zlatý trojuholník a okolie Reykjavíku sú určite prírodne zaujímavé, ale aj pri krátkom, niekoľkodňovom pobyte sa oplatí vybrať na juh ostrova. Pri dedinke Vík sa nachádza najznámejšia pláž s čiernym pieskom, ale toto miesto je známe najmä krásnou scenériou. Z mora tu vyrastajú bazaltové stĺpy všetkých veľkostí a tvarov a neďaleko sú fotogenické útesy Dýrholaey.

Cestu na juh lemujú okrem lávových polí aj sopky v diaľke. Islandské sopky však vyzerajú úplne inak, ako tie, čo poznáme my – ako kopce kužeľovitého tvaru. Taká je len sopka Hekla. Vidieť ju na obzore sa vraj považuje za šťastie, my sme ju mali v zornom poli vďaka výbornej viditeľnosti takmer stále. Najznámejší islandský vulkán Eyjafjallajökull, ktorého výbuchy, resp. prach, ktorý vychrlil, zastavil v roku 2010 na niekoľko dní leteckú dopravu, vôbec nevyzerá z diaľky ako sopka, ale rozsiahla náhorná plošina. Aj ďalšia islandská sopka Katla, ktorej výbuchu sa vedci už niekoľko rokov obávajú, vyzerá podobne.

Krajina ako divadlo prírody

Zdroj: Jarmila Horváthová

Najzaujímavejším prírodným úkazom na juhu ostrova je určite ľadovcová lagúna Jökulsárlón. Je to lagúna pokrytá plávajúcimi ľadovými kryhami, niečo podobné možno vidieť okrem Islandu len ďaleko, ďaleko na severe. Oplatí sa zaplatiť si plavbu po lagúne na obojživelnom vozidle, čo je vlastne loď s kolesami. Mať ľadovce na dosah je zážitok, ktorý môže byť umocnený, ak máte šťastie – my sme zazreli celú kolóniu tuleňov, bol ich asi tucet a vôbec sa nenechali vyrušovať.

Lagúna očarila aj filmárov, natáčalo sa tu niekoľko filmov, napríklad dva diely Jamesa Bonda či Tomb Rider.