Varenie à la sous vide
Spoluprácu M. Tokarčík nadviazal aj s osobnými trénermi a obvodnými lekármi. Zdravou stravou sa totiž dá pomôcť i ľuďom, ktorí majú problémy napríklad s cukrovkou alebo nadváhou. Označeniu diéta sa však väčšina firiem pôsobiacich na tomto poli bráni. „Je to normálna strava a celý úspech je v pravidelnosti jedenia,“ hovorí spolumajiteľ banskobystrickej eseročky Feel Fit BB. Bezpochyby však zaváži aj to, aké suroviny kuchár používa a ako varí.
Minulý rok napríklad M. Tokarčík začal variť metódou sous vide. V podstate ide o starý spôsob úpravy, ktorý pochádza z Francúzska zo 16. storočia. Jeho výhodou je, že pri ňom nedochádza k úbytku hmotnosti či živín v potravinách. „Deň vopred si napríklad naložíme mäso do bylinkovej marinády, dáme to do vákuových vreciek, z ktorých sa odsaje vzduch, a potom sa vložia do vodného kúpeľa s teplotou okolo 60 stupňov, kde sú 12 až 14 hodín. Takto sa v mäse zabije, čo sa zabiť má, a ostane všetko prospešné,“ hovorí o výhode tejto prípravy jedál.
Zdroj: Martina Brunovská
Nielen spôsobom, akým sú upravené jedlá, ale aj z čoho sa skladajú, sa môžu jednotlivé krabičkové diéty od seba líšiť. V Banskej Bystrici napríklad nevymýšľajú žiadne divoké kombinácie, stavili na jednoduchosť. To neznamená, že každý druhý deň ponúkajú kuracie mäso so šalátom. Práve naopak, tomu sa vyhýbajú. V menu preferujú skôr morčacie mäso, ryby či tofu. Samotný jedálny lístok obmieňajú každých osem týždňov.
Zdroj: Martina Brunovská
Vyvážený jedálny lístok
Práve jednotvárnej stravy sa obávajú ľudia, ktorí váhajú, či sa vydať na cestu stravovania donáškou zdravých krabičiek. Je pravda, že po čase sa zrejme človeku zunuje každé jedlo, no sú aj vytrvalci, ktorí sú s krabičkármi od ich vzniku. Takýchto klientov majú napríklad aj vo Fitness Food Menu.
„Fungujeme rok a odvtedy sa niektoré z našich jedál už opakovali, ale väčšina býva v jedálnom lístku nových. Preto s nami klienti vydržia, lebo majú vždy niečo iné,“ hovorí jeden z dvoch majiteľov bratislavskej pobočky Boris Klimek. Spomína pritom aj na zákazníčku, ktorá sa po mesiaci rozhodla, že si bude variť sama podľa ich receptov, a po dvoch týždňoch sa k nim vrátila, lebo to bolo pre ňu výhodnejšie.
Fitness Food Menu pôvodne založili v Znojme. Dnes je okrem Česka aj na Slovensku, v Maďarsku, Nemecku a tento rok by sa mali rozšíriť tiež do Rakúska. V rámci Slovenska pôsobia tímy vo všetkých regiónoch okrem Banskobystrického kraja.
Každá pobočka oficiálne funguje samostatne. To znamená, že má vlastných majiteľov, vlastnú kuchyňu, vlastnú marketingovú stratégiu, len internetovú stránku a jedálny lístok majú všetky prevádzky spoločné. Menu vždy vymýšľa český tím odborníkov. „Nastavujú ho tak, aby bolo vyvážené a obsahovalo všetky dôležité zložky stravy. Dokonca ho prispôsobujú aj ročným obdobiam. Recepty sa potom rozposielajú do každej pobočky,“ hovorí Marek Beňadik.
Zdroj: Martina Brunovská
Základom všetkého je podľa neho staré známe pravidlo, že výdaj energie musí byť väčší ako príjem. A práve podľa toho, koľko energie chce človek prijať v strave na základe svojho cieľa, si u nich vyberá stravovací program. Buď štandardný, kde sú spriemerované hodnoty pre mužov a ženy, alebo individuálny, založený na presnom meraní vody, tuku či svalov v tele.
Každá pobočka má partnerské fitnescentrum či lekáreň, kde sa môže človek odmerať. Dáta potom posielajú nutričným terapeutom do Česka, ktorí presne nastavia stravovací plán. O dva mesiace sa meranie opakuje a podľa výsledkov sa program upravuje. „Niektorí si určujú program sami, niektorým radíme, no nedá sa pri takejto strave neschudnúť, ak to človek berie poctivo,“ tvrdí M. Beňadik.