Ľudia sú väčšinou leniví alebo príliš zaneprázdnení, aby okrem práce a rodiny poctivo riešili aj to, čo jedia. Niektorí sú možno len stratení v záplave informácií, čo je a čo nie je zdravé. Ani jedna z príčin však automaticky nemusí znamenať, že by im nezáležalo na zdravom stravovaní.
Práve vďaka ľuďom, ktorí nemajú čas alebo dostatok vedomostí o správnej životospráve, sa aj na Slovensku rozbehol biznis s donáškou zdravej stravy. Stačí si dať do internetového vyhľadávača výraz „krabičková diéta“ a Google vyhodí hneď niekoľko firiem, ktoré sa starajú o to, aby Slováci jedli zdravo. Sčasti týmto spoločnostiam zrejme nahráva aj dnešná doba bio a kultu tela. Všetci chcú byť totiž krásni, zdraví a in. „Krabičkári“ vedia, ako na to.
Zdroj: Martina Brunovská
Pre chorých aj zdravých
Keď sa rozprávate s tými, ktorí prerazili na poli zdravého stravovania, väčšinou začnú hovoriť o sebe. Ako sa najskôr sami kvôli sebe začali zaujímať, ako žiť zdravo, a až neskôr sa to pre nich stalo aj prácou. Príkladom je Maroš Tokarčík, ktorý sa zaoberal životosprávou skôr, ako v Banskej Bystrici rozbehol svoj biznis s fitkrabičkami.
Po svojom boku mal v tom čase priateľku, ktorá sa v tejto oblasti vzdelávala v Amerike, a tak celkom prirodzene začali spoločne v tejto oblasti podnikať. Rok trvalo, kým vymysleli vhodné recepty a našli priestory a spolupracovníkov.
„Takmer sme skončili hneď na začiatku, lebo sme nevedeli nájsť kuchára, ktorý by nám pasoval. Nakoniec sme našli jednu mladú kuchárku, ktorá sa, podobne ako my, zaoberala zdravou stravou. Po čase som si aj ja spravil kuchársky kurz a teraz v podstate varím ja,“ hovorí M. Tokarčík.
Týždenne v Banskej Bystrici, Zvolene a okolí rozvezú zhruba 1 200 porcií jedál. Na svoje si pri donáške zdravej stravy u nich prišli hlavne vyťažení ľudia – právnici, lekári, ale napríklad aj dôchodcovia. Rovnako mladé ženy, ktoré nevedia variť, alebo ľudia, ktorí žijú sami a nechce sa im variť pre jedného. V lete ich stravu odoberajú počas prípravy zase miestni hokejisti.