Beh so zmyslom

Nový rozmer behania objavil P. Brestovanský s partiou kamarátov, keď sa snažia pomáhať iným. Dvadsaťštyrihodinový beh Ultra lanovka v spolupráci s hospicom Plamienok má pomôcť nevyliečiteľne chorým deťom, aby mali potrebnú zdravotnú starostlivosť aj doma. „Lanovka na Kamzík vtedy premáva celý deň zadarmo, ľudia sa prídu pozrieť na nás bežcov a môžu prispieť na dobrú vec, na ktorú ide aj štartovné bežcov,“ vysvetľuje P. Brestovanský.

Ďalším projektom je 170 kilometrov dlhý beh z Osvienčimu do Žiliny po rovnakej trase, ktorou v roku 1944 z nacistického vyhladzovacieho tábora pre Židov utiekli väzni Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler. „Rozprávať o fašistoch a popieračoch holokaustu už nestačí. Ako bežci vieme na to, čo sa na Slovensku aktuálne deje, poukázať behom a filmom, ktorý o behu vznikne,“ dodal o projekte Kroky na hrane.


Druhý život manažérov: Zhodia kravatu a bežia do hôr

Zuzana Alexanderčíková Zdroj: archív Zuzany Alexanderčíkovej

Silná sebadisciplína

Ultramaratónom v horách sa venuje aj klinická psychologička z Centra pre liečbu drogovo závislých Zuzana Alexanderčíková. Okrem piatku behá denne, každé ráno pred odchodom do práce. „Beh je pre mňa okamžitá a zaručená úľava od akýchkoľvek tlakov a stresov bežného dňa. A je to tiež vynikajúca investícia do budúcnosti. Náročné súťaže mi dodali sebadôveru, vďaka ktorej som prekonala náročné situácie v živote, cez ktoré by som sa inak asi len veľmi ťažko preniesla,“ hovorí horská bežkyňa s maximom 144 kilometrov po hrebeni Malých Karpát za 26 hodín.


3 triky Zuzany pre lepšie zvládnutie horského ultramaratónu


1. Pred behom si natrite na chodidlá hrubú vrstvu lekárskej vazelíny. Je to nepríjemný pocit, ale minimalizujete otlaky. Po 15 hodinách treba premazať.


2. Zabaľte si zásoby leukoplastu na odreniny a otlaky.


3. Zapínacím špendlíkom, ktorým je na hrudi upevnené štartové číslo, sa dá pekne prepichnúť pľuzgier. Ak ho neprepichnete, môže sa odtrhnúť a to sakramentsky bolí. Ja si nosím nožničky, lebo nimi môžem aj kadečo odstrihnúť, napríklad zliezajúci necht.

Pozitíva prenáša aj do pracovného života. Kto chce zvládať bežeckú dávku sto kilometrov týždenne a popritom stíhať aj rodinu a prácu, musí mať dôkladný plán, perfektne zvládnutú logistiku a železnú disciplínu. V práci sú tieto kvality na osoh. „Beh mi dal vysokú mieru sebadisciplíny, v práci si dokážem lepšie určiť priority, odfiltrovať nepodstatné maličkosti a naplánovať veci tak, aby sa stihli urobiť bez stresu,“ hovorí Z. Alexanderčíková. Lepšie zvláda aj prácu s vlastnými emóciami. Je to vraj zaručené – po rannom behu neostane organizmu energia na riešenie hlúpostí.


Druhý život manažérov: Zhodia kravatu a bežia do hôr

Prešporský ultratrail (103 km je potrebné dokončiť do 23 hodín). Zdroj: archív Zuzany Alexanderčíkovej