Synergie s prácou
Vrcholoví športovci a ľudia, ktorí sa športu venujú pravidelne, sú pre tieto vlastnosti cenení aj personalistami. Tí vedia, že náročné výkony nepadajú z neba a ak športovec dokáže usilovne pracovať na dosiahnutí svojho tréningového cieľa, dokáže to aj v práci. „Sám pri výbere ľudí do firmy preferujem športovcov, pretože majú pozitívnu energiu, otvorenejšie a priamejšie myslenie, lepšie sa mi s nimi pracuje,“ vysvetľuje P. Brestovanský.
Vytrvalosť a systematický prístup k tréningu či veľký dôraz na detaily sú podľa neho rovnako potrebné v príprave na náročný ultramaratón, ako aj pri riešení zákazky. „Prežil som v horách veľa a v práci ma dnes máločo vie rozhodiť. Naučíte sa, že keď vám je na hrebeni zle, sadnúť si a plakať vám nijako nepomôže, aby ste sa dostali do bezpečia. V práci tiež hľadám spôsoby, ako to ide,“ dodal.
Zuzana Alexanderčíková na sto kilometrovej Nízkotatranskej stíhačke s prevýšením, akoby človek vyliezol a zliezol Elbrus Zdroj: archív Zuzany Alexanderčíkovej
Už len schopnosť rýchlo sám seba v horách zorganizovať – pobaliť sa, navariť si a zabezpečiť si dostatok jedla a vody podľa V. Ravingera znamená, že kto pri tom ušetrí hodinu, môže o hodinu dlhšie odpočívať. Skúsenosti z extrémnych končín ho naučili pri rozhodovaní rozlišovať „signály od šumu“ a neriešiť otlačené ramená od popruhov, keď je potrebné venovať vzácny čas a energiu pitnému režimu. „Viete, že si treba rozdeliť problém na kúsky a pýtať sa, ktoré sú potrebné na dosiahnutie konečného cieľa a ktoré nie. Tým potom venujeme menej času a energie. A neustále máme na pamäti, že nikdy nič nejde podľa plánu,“ uzavrel V. Ravinger.