Predsudky a rasizmus
Ako hovorí, takéto útoky v Bostone nie sú bežné. Ani na školách, ako v iných amerických mestách, nie je až také rozšírené, aby pred vstupom do budovy prehľadávali žiakov, či nie sú ozbrojení. Niektorí za menej bezpečné označujú bostonské štvrte Mattapan a Roxbury, no Martin sa ani tam nikdy necítil v nebezpečenstve. Hovorí, že keď sa človek do nikoho nestará, nie je dôvod, aby sa mu tam niečo stalo. „Milujem Boston, lebo tam žije mnoho národov a etník, ktoré sa medzi sebou miešajú, a všetci sú ako jedna veľká rodina,“ pokračuje.
Na otázku, či necítiť predsudky od rodených Bostončanov voči prisťahovalcom alebo rasizmus, hovorí, že, samozrejme, aj tam je to prítomné. „Sú to také dva extrémy – jednu skupinu ľudí tvoria tí, ktorí medzi sebou nerobia rozdiely, a druhú ľudia so spiatočníckym myslením. Stalo sa mi párkrát, že predo mnou niekto nadával na imigrantov a ani netušil, že ja sám som prisťahovalec,“ dodáva. Tým, že žije v Bostone od mala, hovorí po anglicky lepšie ako materinským jazykom. Vďaka tomu, a tiež snehobielej pleti, zmätie každého pôvodného Bostončana.
Prudential Zdroj: Mária Hunková
V hlavnom meste Massachusetts nachádzajú útočisko rôzne národnosti. Každá oblasť Bostonu je v zásade „obsadená“ nejakým etnikom. Napríklad v Everette, kde donedávna žil Martin, je veľa Brazílčanov. Jeho manželka pochádza zase z Haiti. Okrem toho, že sa prisťahovalci stretávajú v rámci svojich komunít, ak niekto z nich organizuje napríklad festival, prídu tam aj ostatní.
„Keď napríklad robia Brazílčania karneval, idú tam aj iné etniká a pokojne aj Američania. Všetci oslavujeme spolu. Spoločne sa zabávame, tancujeme, jeme,“ hovorí. A ako taký národný festival vyzerá? Martin opisuje takzvaný Carnival, ktorý je typický pre karibské ostrovy.
Zdroj: Mária Hunková
Tým, že je v Bostone, ale napríklad aj v New Yorku veľa prisťahovalcov z týchto ostrovov, v oboch mestách sa Carnival koná každoročne. Na uliciach vtedy tancujú sporo odeté ženy a muži. Tradičný odev sú malé ligotavé plavky, na hlavách pestrofarebné čelenky a niektorí muži nosia na ozdobu aj meč.
Tým, že je v Bostone už od nepamäti usídlená írska komunitu, oslavuje sa tu tiež St. Patrick’s Day. Vtedy sa všetko doslova zelená. Ľudia si oblečú zelené svetre, čiapky a tváre si pomaľujú zelenou farbou. Ulicami Bostonu prechádza sprievod, hrá hudba s írskymi prvkami a nakoniec všetci končia v krčmách, kde do rána pijú pivo – ako inak – zafarbené dozelena.
Výhľad na Boston z Prudentialu Zdroj: Mária Hunková
Fazuľové mesto
Kultúrna rôznorodosť miestnych obyvateľov sa odráža aj v gastronómii. „Veľa imigrantov, ktorí priši do Bostonu, si otváralo reštaurácie, kde ponúkajú svoje národné jedlá. Všade na svete môžete ochutnať medzinárodnú kuchyňu, napríklad sushi si dáte aj v Bratislave. No v Bostone môžete ochutnať jedlá aj z menších krajín,“ hovorí mladý Slovák. Pre čitateľov TRENDU pridáva pár tajných tipov, kam sa oplatí ísť. Napríklad v Somerville je reštaurácia Cuisine s haitskou kuchyňu.
„Ich obsluha je veľmi pomalá. Naozaj veľmi dlho trvá, kým dostaneš jedlo, ale oplatí sa naň počkať,“ radí Martin. On sám si tam najčastejšie dáva pražené kozie mäso s plantains, čo sú väčšie pečené banány. Tým, ktorí chcú ochutnať jedlo z Portorika, odporúča Izzy’s v Cambridgei. Jamajskú kuchyňu sa vraj oplatí vyskúšať v podniku Flames na Huntington Ave a východný Boston, pri Piers Parku, je zasa plný dobrých kolumbijských reštaurácií.
Na trhu Zdroj: Mária Hunková
Vegánom a vegetariánom sa oplatí ísť v Central Square do Life Alive. Táto reštaurácia je však populárna aj medzi mäsožravcami pre svoju ponuku lahodných čerstvých džúsov a kokosov. Podľa Martina majú veľmi kreatívnu ponuku. „Keď sa nevieš rozhodnúť, kam ísť, a chceš veľký výber, choď do ktorejkoľvek časti mesta označeného ako Square,“ radí milovník dobrého jedla. Najviac ich má Cambridge – už spomínaný Central Square, ale aj Harvard Square, Inman Square a Porter Square. Martinova najobľúbenejšia je Davis Square. Najčastejšie tam chodí do reštaurácií Mr. Crepe, Five Horses Tavern a Amsterdam Falafel.
Typické bostonské jedlo je clam chowder, hustá syrovo-mliečna polievka s mušľami a zemiakmi. Toto mesto je tiež známe svojimi pečenými fazuľami a Boston sa aj prezýva ako „Beantown“. Prečo to tak je, špekulujú aj samotní miestni. Najrozšírenejšia je historka, že prvým Európanom, ktorí kolonizovali túto oblasť, varili pôvodní Američania fazuľu.
Svetoznámy Bostonský maratón Zdroj: Shutterstock.com