Bohatší vytláčajú chudobnejších

Hlavné mesto štátu Massachusetts dáva mnohým cudzincom nielen nový domov, ale aj prácu. Viacerým zrejme automaticky napadne, že prisťahovalci tu nezarábajú veľa, lebo sa napríklad pre jazykovú bariéru uplatnia len na menej lukratívnych pozíciách. No posledné roky v Bostone táto premisa úplne neplatí.

Hlavne IT firmy lákajú ľudí z iných miest ako Boston, ale aj iných krajín a tí zarábajú viac ako priemerný Bostončan. Pre predstavu – asi tak 80-tisíc dolárov ročne. V dôsledku toho tu dochádza k takzvanej džentrifikácii. Teda bohatší ľudia nakupujú alebo si prenajímajú nehnuteľnosti v oblastiach, kde dovtedy bývali chudobnejší obyvatelia, aspoň v porovnaní s nimi. To zvyšuje ceny nájmov, domov aj daň z vlastníctva, čo pôvodných obyvateľov danej oblasti núti, aby sa odtiaľ vysťahovali.

Dlhšie sa to deje napríklad v južnom Bostone, kde žili generácie írskych Američanov a posledné roky sú odtiaľ vytláčaní. Túto oblasť si zbohatlíci vyberajú preto, že je to najlepšia lokalita, pokiaľ chce byť človek blízko diania. No džentrifikácia sa vraj začína šíriť aj do ďalších častí Bostonu. Okrem iného to tiež spôsobuje, že sa roztvárajú nožnice medzi zarábajúcimi. „Vznikajú veľké rozdiely. Je tu istá skupina ľudí, ktorí ročne zarobia 50-tisíc dolárov ročne a viac, a potom skupina tých, ktorí zarobia menej ako 25-tisíc dolárov ročne. Stredná vrstva pomaly zaniká,“ dodáva Martin.  

Boston: Metropola športovcov a imigrantov

Halloweenska výzdoba Zdroj: Mária Hunková

Bostonské zaujímavosti

Naštartovali Obamacare. Tak ako má Boston veľa univerzít, nachádza sa tu aj mnoho zdravotníckych zariadení. Okrem toho je však toto mesto v zdravotníckej oblasti výnimočné aj tým, že ešte pred zavedením zdravotníckej reformy Obamacare (oficiálne nazvanej The Patient Protection and Affordable Care Act) malo štátnym zákonom ustanovené povinné zdravotné poistenie. Až potom, ako si to odskúšali na Bostončanoch, tento model prezident Barack Obama nasadil federálnym zákonom na celé USA.

Výhodou povinných zdravotných poistiek je, že všetci majú dostupnú zdravotnú starostlivosť. Ich cena však často limituje servis, ktorý ich majiteľom zdravotníci poskytnú. Tie najlacnejšie stačia na preventívne prehliadky alebo liečbu najľahších ochorení. Keď má pacient komplikovanejší zdravotný problém, býva to zložitejšie. „Keď máš lacnú poistku, čakáš dlhšie na vyšetrenie alebo ťa rovno pošlú preč s tým, že takýto zdravotný výkon nerobia. Často pritom klamú,“ hovorí Martin.

Spomína pritom na svojho kolegu trénera, ktorý mal problémy s kolenom a potreboval operáciu. Keďže mal lacnú poistku, nenašiel nikoho, kto by mu vymenil kolenný kĺb. Došlo to tak ďaleko, že koleno si musel sťahovať gázou, chodil s barlami, mal veľké bolesti a nakoniec zomrel, pravdepodobne sa predávkoval liekmi proti bolesti.

Harvardových topánok sa radšej nedotýkať. Areál Harvard University tvorí viacero historických budov, pričom v zásade každý odbor, ktorý sa tu dá študovať, má jednu vlastnú. Je tu aj niekoľko knižníc, múzeí, ale napríklad tiež kostol. Nechýbajú veľké trávnaté plochy, kde sa počas letných mesiacov študenti učia alebo len tak posedávajú. Pred jednou z univerzitných hál stojí socha Johna Harvarda, ktorého meno univerzita nesie. Väčšina turistov sa pri nej zvykne fotiť tak, že sa dotýkajú špičiek jeho topánok. Zrejme nikto z nich netuší, že niektorí harvardskí študenti ich preto zo žartu – a zrejme tiež zo zlomyseľnosti – za tmy tajne pomočujú.

Miesta, ktoré treba navštíviť

Piers Park – nachádza sa vo východnej časti Bostonu a ponúka očarujúci panoramatický výhľad na hlavné mesto Massachusetts. Miestna príroda je kontrastom k stavbám v meste. V parku sa dá tráviť čas napríklad prechádzkami, posedením v altánku alebo s deťmi na preliezkach.

Boston: Metropola športovcov a imigrantov

Rozcvička v Piers Parku Zdroj: Martin Dubovic

Národný park Boston Harbor Islands – skladá sa z 34 ostrovov. Osem z nich je prístupných prostredníctvom sezónnej trajektovej prepravy, na 19 ostrovov sa dá dostať iba súkromnou loďou alebo charterom a zvyšné tri sú uzavreté úplne. Ostrovy ponúkajú rôzne vyžitie. Kempovanie, turistiku alebo relax na pláži pod dozorom plavčíkov. Človek by sem mal zájsť, najmä ak je unavený z ruchu veľkomesta. V pokoji, ktorý tu vládne, sa môže doslova započúvať do šumu lístia na stromoch alebo do morských vĺn. Na ostrovy, ale aj na miesta, kde možno pozorovať veľryby, vyplávajú lode z bostonského prístavu.