Obrovské stavby, cesty plné žltých taxíkov a uponáhľaní ľudia kľučkujúci v dave – to nie je len obraz, ktorý núkajú americké filmy, ale aj realita. O to viac prekvapí pocit, ktorý poskytuje hlavné mesto štátu Massachusetts Boston. I keď aj tu sa v centre mesta týčia vysoké mrakodrapy, človek nemá pocit, že by ho zvierali a sťahovali medzi seba. Tým, aké toto mesto je, akú okolo seba šíri atmosféru, dáva skôr ľuďom pocit, akoby ich objímali a chránili pred nástrahami sveta.
Rovnaký príjemný pocit poskytujú miestni obyvatelia. Hoci by im menej v anglickom jazyku zdatný Slovák nerozumel, z ich úsmevov ľahko pochopí, že im cudzinci nijak zvlášť neprekážajú. Naopak, zaujímajú sa, odkiaľ prišli, aká je ich krajina a či sa im v USA páči. Tento prístup je celkom pochopiteľný. Je totiž veľmi pravdepodobné, že Američan, ktorý sa takto pýta, nie je miestny, ale do Bostonu prišiel prežiť svoj „americký sen“.
Vstupná brána do Public Garden Zdroj: Martin Dubovic
„Boston je prístavné mesto na východnom pobreží Spojených štátov amerických. Loďami sem prichádza mnoho emigrantov z rôznych krajín. Tieto kultúry sa tu potom miešajú a vytvárajú veľmi pestrý kolorit,“ opisuje Slovák Martin Dubovic, ktorý tu tiež pred mnohými rokmi našiel svoj domov. V čase komunizmu s ním matka emigrovala zo Slovenska. Ich prvou zastávkou bolo Rakúsko, no natrvalo sa nakoniec udomácnili v Bostone. Martin mal vtedy sedem rokov, v zámorí teda absolvoval celú povinnú školskú dochádzku.
Stredisko finančného biznisu
Od iných amerických miest sa Boston odlišuje v tom, že má na svojom území najviac univerzít. Najslávnejšie sú technická škola MIT a Harvard University. Obe sú podľa Martina naozaj kvalitné a ich absolventi po škole dostávajú najlepšiu prácu. V prípade Harvardu je však dnes už jeho pridanou hodnotou najmä meno, ktoré má vybudované doma a vo svete. „Najväčšia výhoda pre študenta tejto univerzity nie je ani tak vzdelanie, ktoré v zásade môže dostať aj inde, ale kontakty, ktoré tam získa a môže neskôr využiť v brandži,“ hovorí Martin.
Jedna z verejných záhrad Zdroj: Shutterstock.com
Stále však platí, že na najznámejšiu miestnu univerzitu sa dostávajú len tí najlepší z najlepších cez tvrdé prijímacie skúšky. Na prednáškach na Harvarde sa však môže človek zúčastniť aj bez vstupných testov. Stačí, ak si ich zaplatí. Ide o kurzy Harvard Extension School, pričom môže získať aj absolventský certifikát. Martin sem chodil na prednášky ekonómie a vedomosti odtiaľ sa mu zišli. Po škole sa totiž zamestnal vo finančnej spoločnosti.
Ako hovorí, Boston nie je žiadna Wall Street, no aj tak je to pomerne významné finančné stredisko a v tomto sektore najčastejšie nájdu Bostončania uplatnenie. Okrem toho aj v IT a v zdravotníctve, keďže je tu množstvo verejných či súkromných zdravotníckych zariadení. No Martina svet biznisu nenapĺňal. Aspoň nie tak ako šport. Roky cvičil „street workout“, v USA známy skôr ako „calisthenics“, až sa nakoniec stal šéfom jedného z fitnescentier najväčšej americkej siete YMCA.
V centre Bostonu Zdroj: Mária Hunková
Hrdší na šport ako na históriu
Športom žije väčšina miestnych obyvateľov. Je zaujímavé, že aj keď je Boston jedným z najstarších amerických miest, ľudia sú tu viac ako na svoju históriu hrdí na domáce športové kluby. „Zrejme je to tým, že či už sa bavíme o bejzbale, basketbale alebo hokeji, sú tu naozaj veľmi silné tímy,“ zamýšľa sa asimilovaný Slovák.
Boston žije športovými turnajmi prakticky celý rok. Keď sa totiž skončí sezóna bejzbalu, začína sa basketbalová a tak ďalej. Najbežnejšia aktivita miestnych je sledovanie športových zápasov. Buď fandia priamo na štadiónoch, v krčmách alebo doma. Keď sa napríklad cez víkend hrá americký futbal, dá sa dokopy skupina fanúšikov, vyberú jeden podnik a spoločne tam pri pive a pizzi povzbudzujú.
Pohľad z rušnej ulice na bostonské mrakodrapy a verejnú záhradu Zdroj: Martin Dubovic
Žije to vtedy aj v uliciach. Je to vraj podobné, ako keď na Slovensku boli majstrovstvá sveta v hokeji. Fanúšikovia sú oblečení v športových dresoch, v ich rukách aj na autách vejú vlajky ich tímov a spoločne hlučne prechádzajú ulicami mesta. Najväčšie vzrušenie možno zažiť, keď hrajú proti sebe Boston a New York. Vrie to najmä medzi bejzbalovými fanúšikmi New York Yankees a Boston Red Sox.
Slávny, nielen v USA, ale celosvetovo, je bostonský bežecký maratón. Aj vtedy sú plné ulice ľudí. Nielen tých, ktorí idú behať, ale aj divákov. V roku 2013 mal maratón veľmi trpkú príchuť. V cieli vybuchli dve amatérsky vyrobené bomby ukryté v čiernych vreciach. Zomreli vtedy traja ľudia vrátane osemročného chlapca a 264 bolo zranených. Jedného z útočníkov za atentát odsúdili na trest smrti. „Bol som v práci a sledoval som celú situáciu v televízii. Veľa ľudí to vtedy prežívalo a označovalo za druhý 11. september,“ spomína Martin.
Street art Zdroj: Mária Hunková