Zabávať sa postojačky

Rozdielne ceny pri bare, pri stole a na terase sú u nás neznáme, ale (nielen) k Benátkam patria. Za to, že vás obslúžia pri stole, si účtujú vo všetkých podnikoch príplatok, na terase ešte vyšší a niekde, napríklad na Námestí sv. Marka, vám zaúčtujú aj hudobnú produkciu, keďže tu na niekoľkých miestach hrá živá hudba. Ale aj na takomto vychytenom mieste dostanete espresso za 1,50 eura. Pri bare. Na terase zaň už zaplatíte niekoľkonásobne viac.

Ako si užiť Benátky, keď sú zaplavené turistami

Posedieť si s pohárom Spritzu pri Canal Grande k Benátkam patrí. Zdroj: Jarmila Horváthová

Takže je úplne bežné, že prechádzate arkádami na námestí a pri kaviarňach postávajú hlúčiky ľudí s pohármi a šálkami v rukách. Jednoducho – domáci a znalci pomerov sa zabávajú lacnejšie – po postojačky. Vysedávanie na terasách je pre turistov.

Obľúbeným miestom na tento typ aktivity je nábrežie Canal Grande pri tržnici neďaleko mosta Rialto. Za 2,50 eura si kúpite v niektorom z početných barov pohár miestneho kultového nápoja Spritzu, ak to počasie dovolí, sadnete si s ním na breh hlavnej benátskej dopravnej tepny a pozorujete čulý ruch na nej. Prípade vám (ako nám) zaparkujú rovno pod nohy luxusný motorový čln... Aj keď sa idú Benátčania večer zabaviť, chodia z podniku do podniku. Všade si dajú „na stojáka“ drink, prípadne niečo drobné k nemu a presunú sa do ďalšieho baru.

Chodiť z baru do baru

Benátky sú plné dobrých reštaurácií, ale keď sme sa nášho známeho Lucu spýtali, aby niektorú odporučil, pokrčil plecami. Domáci chodia do klasických reštaurácií výnimočne, keď si vyjdú von, tak skôr do vinární a barov, ktoré ponúkajú rôzne malé drobné jedlá na spôsob španielskych tapas.

No možností stravovania je tu neúrekom – od pekárničiek, podnikov, ktoré ponúkajú úžasné pizze, ciabbaty a všetko, čo sa dá zobrať do ruky za niekoľko eur, až po reštaurácie ovenčené michelinovskými hviezdičkami či výnimočné podniky, ako je reštaurácia hotela Aman v krásnom barokovom paláci, kde mali svadbu Geoge Clooney a Amal Alamuddin, ktorá je mimochodom lacnejšia ako „michelinky“.

Ako si užiť Benátky, keď sú zaplavené turistami

Pláž na ostrove Lido počas príprav na filmový festival Zdroj: Jarmila Horváthová

Inak tu pri výbere reštaurácií platí čo inde – v bočných uličkách a čím ďalej od Námestia sv. Marka zaplatíte menej ako na frekventovaných trasách.

Navštíviť Murano a Burano

Keď sa vyberiete do Benátok na viac dní, rozhodne nemôžete nenavštíviť ostrovy Murano a Burano a v letnej sezóne si treba aspoň jeden deň vyčleniť na ostrov Lido.

Na Murane vyrábajú povestné muránske sklo a návštevníkom jeho výrobu aj predvádzajú. Výrobkov z neho sú plné Benátky a pravdupovediac – viditeľný rozdiel medzi tým istým príveskom za dve eurá v Benátkach a za 20 eur na Murane sme nenašli nijaký. Okrem toho, že k tomu druhému sme dostali certifikát, že je to pravé muránske sklo. Inak vyzerali úplne rovnako.

Burano je zase malebný ostrovček s domami s krikľavo farebnými fasádami, kde sa príjemne prechádza uličkami, resp. popri kanáloch, ktoré ho pretínajú. S posedením v niektorej z početných cukrární – pasticerií alebo snack barov či reštaurácií sa tu dá v pohode stráviť pol dňa.

Ako si užiť Benátky, keď sú zaplavené turistami

Ranný ruch v jednej z početných pekární Zdroj: Jarmila Horváthová

Na obidva ostrovy (plus jeden ďalší) sa dá kúpiť výlet loďou za 20 eur a ísť tam organizovane alebo si kúpiť celodenný lístok na vaporetto, čo je miestna lodná doprava, akési vodné autobusy, ktoré fungujú v Benátkach ako naša MHD. Počas našich návštev sme vyskúšali obidve možnosti, podľa nás je druhá lepšia. Pretože pri organizovanom výlete sme na každom ostrove mali čas cca hodinu. Keď sa vyberiete sami, jediné, čím sa musíte riadiť, je cestovný poriadok vaporetta.