Požičať si bicykel na Lide

Keďže teraz sme boli v Benátkach koncom augusta, „must“ v letnom období je návšteva ostrova Lido. Je vzdialený asi 15 minút plavby od Námestia sv. Marka, a keď vystúpite z lode, ocitnete sa v úplne inom svete. Mestský ruch je preč, ste v klasickom prímorskom letovisku s mestskou promenádou, plážami a modrou vodou. Je to napodiv, ale všetky pláže tu majú modrú vlajku a more bolo naozaj čisté.

Miestni nám poradili, že Lido, ktoré má z jednej strany na druhú cca 13 km, sa najlepšie spoznáva na bicykli, tak sme si ich hneď v prvej požičovni oproti prístavisku požičali. Na celý deň za osem eur. Vyzerali archaicky, ale fungovali spoľahlivo, koniec koncov, išli sme len po rovine, takže nijaké prehadzovačky neboli potrebné. Po ostrove sa chodí na bicykli pohodlne – na časti je cyklochodník, inde je popri ceste, niekde sa dá ísť po širokom chodníku.

Akurát nejaké značenie atraktivít, ktoré sa spomínajú v bedekroch, nečakajte, je to hľadanie v štýle pokus – omyl. My sme hľadali pieskové duny, ktoré sú chránenou prírodnou rezerváciou, a mapa nás priviedla namiesto dún do priemyselnej zóny. Nakoniec sme ich našli. Aj talianske ponímanie chráneného územia je značne odlišné od nášho, slovenským ochrancom prírody sa by tu asi hrôzou postavili vlasy.

Ako si užiť Benátky, keď sú zaplavené turistami

Aj Burano je popretkávané kanálmi. Zdroj: Jarmila Horváthová

Pri dunách je jedna z dvoch pláží na ostrove, kde sa neplatí vstupné, a keďže bola slnečná nedeľa, ľudí tam bolo neúrekom. Ale len na úseku asi 300 metrov, keď sme išli ďalej, bolo nás v mori aj na pláži, ktorá má vyše dvoch kilometrov, zopár.

Pobyt na Lide sme zakončili, ako sa v Taliansku patrí – zmrzlinou. V Benátkach v nás nijaká zmrzlináreň nevzbudila dôveru, na Lide sme tú „svoju“ našli hneď na začiatku promenády oproti prístavisku. Jedna porcia za 1,70 eura a za ne to boli tri slovenské kopčeky. Zastavili sme sa tam v priebehu hodiny hneď dvakrát, lebo jedna príchuť bola lepšia ako druhá. 

Benátske skúsenosti

Tipy z mesta na kanáloch. Ako sa pohybovať po Benátkach. Do Benátok možno prísť autom, odstaviť ho na parkovisku v Tronchetto a odtiaľ sa dá dostať vláčikom za 1,50 eura do centra cesta – na Piazza Roma. Odtiaľ kamkoľvek buď pešo, alebo miestnou dopravou, čo sú loďky. Alebo prísť autobusom a opäť použiť vláčik na Piazza Roma. Prípadne vlakom, z vlakovej stanice sa na Námestie sv. Marka dá ísť pešo, alebo opäť loďkou. Je to vlastne vyhliadková jazda po Canal Grande, trvá podľa linky 30 alebo 40 minút.

Lodný lístok na 75 minút stojí 7,50 eura, takže ak máte v úmysle pohybovať sa po kanáloch viackrát, resp. vybrať sa aj na ostrovy Murano, Burano a Lido, je lepšie si kúpiť jednodenný za 20 eur, dvojdenný za 30 alebo trojdenný za 40 eur. Do 26 rokov je trojdenný za 29 eur. K Benátkam patria, samozrejme, gondoly a gondolieri, hodinová plavba stojí 80 eur, čo sa môže zdať veľa, ale pre skupinku štyroch-piatich ľudí, ktorí si túto sumu rozpočítajú, to hneď vyzerá prijateľnejšie.

Ako si užiť Benátky, keď sú zaplavené turistami

Duny a pláž na Lide Zdroj: Jarmila Horváthová

Draho aj lacnejšie. Možností, kde sa ubytovať v Benátkach, je množstvo. Dá sa bývať v meste, množstvo hotelov je priamo nad kanálmi, mnohé v historických budovách. Niektoré päťhviezdičkové hotely – Cipriani, San Clemence Kempinski a JW Mariot sú na súkromných ostrovoch a ich hostí do Benátok a z Benátok vozia zadarmo hotelové motorové člny, ktoré premávajú každú pol hodinu na Námestie sv. Marka.

Napr. San Clemence Kempinski je v rozľahlom palácovom komplexe a je to vlastne prázdninové stredisko so všetkým, čo k tomu patrí, vzdialené 10 minút plavby od námestia. Cipriani je bližšie k mestu. Lacnejšou alternatívou k bývaniu v Benátkach je od septembra, po slávnom filmovom festivale, ktorý sa koná práve tu, ostrov Lido. Ceny ubytovania sú tu až o takmer polovicu nižšie ako v širšom centre Benátok. Pritom vzdialené od neho je len cca 15 minút plavby tronchettom.