Facebook vám umožní doslova zmeniť identitu s hnedými či blond vlasmi, dlhou bradou, alebo neformálnym štýlom a to počas bežných online pracovných porád. Spoločnosť totiž spustila novú aplikáciu pre virtuálnu realitu (VR), ktorá spája kolegov v zahraničí, doma v obývačke, alebo v kaviarni.

Kolegovia ako z disneyovky

Nie je to však bežný pracovný videohovor, na ktorý sme si zvykli v pandemickom období. Pracovné stretnutie vyzerá ako počítačová hra a pracovný tím ako kreslené postavičky. Vo virtuálnom priestore sa takto môže stretnúť naraz 16 kolegov a ďalších až 50 účastníkov sa môže pripojiť cez videohovor so svojou reálnou identitou.

homeoffice
Neprehliadnite

Koronakríza priniesla boom videokonferenčných služieb

Všetko pôsobí prirodzene, na tabuľu kreslíte a píšete nápady pomocou rúk, delíte sa o obrazovku svojho počítača s kolegami, môžete si robiť poznámky a prenášať súbory. Výhodou je priestorový zvuk s vyššou kvalitou, vďaka čomu bude brainstorming podobný tomu v reálnej kancelárii.

Data platform lead Martina Ivaničová.
Neprehliadnite

Naša práca nie je sterilná a nuda nehrozí, hovoria inšpiratívne slovenské „ítečkárky“

Otvorená beta verzia Horizon Workrooms sa dá stiahnuť zadarmo, potrebujete k tomu však náhlavnú súpravu Oculus Quest set 2, ktorá sa dá objednať a doručiť do 22 krajín sveta, no Slovensko zatiaľ na zozname chýba.

„Workrooms je virtuálny priestor, kde môžete s kolegami lepšie spolupracovať. K schôdzi sa môžete pripojiť ako avatar alebo z počítača prostredníctvom videohovoru. Pomocou obrovskej virtuálnej tabule môžete načrtnúť nápady, preniesť svoj počítač a klávesnicu do virtuálnej reality, aby ste spolupracovali s ostatnými, alebo môžete viesť expresívne konverzácie, pri ktorých budete mať pocit, že ste spolu osobne,“ objasňuje možnosti spoločnosť v tlačovej správe.

Podľa viacerých HR špecialistov má virtuálna realita potenciál priniesť zlepšenie pracovných procesov, keďže simuluje realitu, aj počas bežných porád, pri školení mäkkých zručností, ale aj pri nábore nových zamestnancov. Príklady zo sveta, ale aj zo Slovenska už prinášajú pozitívne výsledky v znížení nákladov a riešení práce na diaľku, ale aj v znižovaní chybovosti pri výrobe.

Skracuje čas tréningov

Virtuálnu realitu vo svete úspešne používa viacero spoločností, napríklad americká sieť obchodov Walmart už od roku 2016. Vo svojej Akadémii Walmart školí zamestnancov pri nástupe do práce, používa VR na posúdenie znalostí pracovníkov a na zlepšovanie mäkkých zručností. Vďaka technológii dokáže výrazne skrátiť čas tréningov oproti klasickému školeniu iným zamestnancom.

Počas druhej vlny pandémie zaviedli tréning s názvom „Buďte láskaví“. Jeho cieľom bolo učiť zamestnancov, ako udržať pokoj v zložitých situáciách, ktoré počas roka pribúdali. Mnohí klienti prejavovali agresiu, vyvolávali konflikty ohľadom nosenia rúšok, dodržiavania opatrení. Školenia trénovalo zamestnancov, ako reagovať na tieto situácie.

Virtuálna realita na Slovensku

Nielen svetoví giganti prinášajú inovácie, ale zaujímavé projekty nájdeme aj vo firmách na Slovensku, ktoré majú reálne a úspešné skúsenosti s využívaním VR. Využitie nachádza pri prezentácií bytov, nehnuteľností, v zdravotníctve pri liečbe úzkosti, depresie, ale aj pri príprave nových zamestnancov, alebo pri zavádzaní zmien.

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

V depresii a bez práce? Východniari vyliečia „depku“ virtuálnou realitou

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa