Austrália sa pridala k zoznamu krajín, ktoré zaviedli „právo odpojiť sa od práce“. Toto opatrenie, ktoré sa doteraz uplatňovalo prevažne v európskych krajinách, poskytuje zamestnancom právnu ochranu; organizácie nemôžu podľa novej legislatívy trestať zamestnancov za to, že mimo pracovných hodín nezdvihnú telefón alebo neodpovedia na e-mail. To znamená, že hoci zamestnávatelia a klienti môžu zamestnancov kontaktovať aj mimo platených hodín, zamestnanci majú teraz zákonné právo odmietnuť reagovať, ak to bude neprimerané.
O tom, čo sa považuje za neprimerané, bude rozhodovať Austrálska komisia pre spravodlivú prácu (Fair Work Commission), ktorá zohľadní faktory ako povaha zamestnancovej pozície a úroveň zodpovednosti, spôsob kontaktovania a miera narušenia súkromia zamestnanca, ako aj ďalšie kritériá.
„Nové zákony poskytnú zamestnancom väčšiu ochranu v oblasti pracovných podmienok, bezpečnosti práce a ich schopnosti vyvážiť prácu a osobný život,“ povedal minister práce a pracovných vzťahov Murray Watt, informuje CNBC.
Ďalšie krajiny, ktoré zaviedli právo na odpojenie sa od práce:
Francúzsko
Od roku 2017 má Francúzsko „právo na odpojenie“ od pracovných e-mailov mimo pracovných hodín. Spoločnosti s 50 a viac zamestnancami sú povinné rokovať so zástupcami zamestnancov o tom, kedy môžu byť zamestnanci kontaktovaní elektronickými komunikačnými metódami. Nedodržanie týchto pravidiel môže viesť k pokute až do výšky jedného percenta celkovej kompenzácie pracovníka.
Belgicko
Podobne Belgicko od roku 2022 poskytuje zamestnancom právo ignorovať pracovné správy po pracovných hodinách. Hoci sa toto opatrenie pôvodne vzťahovalo iba na štátnych zamestnancov, legislatíva bola rozšírená aj na zamestnancov v súkromnom sektore, ktorí pracujú v spoločnostiach s 20 a viac zamestnancami. Belgickí zamestnanci tiež majú možnosť pracovať štyri dni v týždni.
Portugalsko
V Portugalsku je zamestnávateľom zakázané kontaktovať zamestnancov po pracovných hodinách na základe práva na „odpočinok“. Zamestnanci majú tiež právo na aspoň 11 nepretržitých hodín „nočného odpočinku“, počas ktorých by nemali byť rušení, pokiaľ nejde o mimoriadnu situáciu.
Uchádzačom o prácu na pohovoroch našepkáva AI. Ide o oprávnenú pomoc či obyčajné podvádzanie?
Španielsko
Zamestnanci v Španielsku majú právo odpojiť sa od pracovnej digitálnej komunikácie mimo stanovených pracovných hodín s cieľom podporiť lepšiu rovnováhu medzi prácou a súkromným životom.
Írsko
Írsko prijalo kódex správania, ktorý udeľuje právo na odpojenie od práce mimo pracovných hodín. Poskytuje zamestnancom právo nevenovať sa pracovným záležitostiam mimo bežných pracovných hodín a zároveň ukladá zamestnávateľom povinnosť rešpektovať právo zamestnancov na odpojenie sa tým, že ich nebudú kontaktovať po pracovných hodinách. Kódex sa vzťahuje na všetky formy zamestnania vrátane práce na diaľku.
Taliansko
V Taliansku platí legislatíva v prípade práce na diaľku. Ustanovuje, že každá takáto dohoda by mala špecifikovať určené obdobia odpočinku a stanoviť opatrenia potrebné na to, aby sa zamestnanec mohol úplne odpojiť od pracovných zariadení.