Napísať zaujímavý životopis môže byť niekedy hotová veda. Vždy je preto dobré vedieť, čomu sa treba pri jeho vytváraní vyhnúť. Životopis by nemal mať viac než dve strany, obsahovať pravopisné chyby a zoznam zručností, ktoré neviete ničím dokázať, píše portál CNBC.

Pre Nolana Churcha, ktorý kedysi pracoval ako personalista v Googli, je jedným z najhorších prehreškov to, keď životopis obsahuje rozsiahle stĺpce písaného textu. „Ide o nekonečné riadky textu, ktoré obsahujú veľa slov, no málo obsahu,“ vysvetlil Church. Ľudia s takýmto životopisom majú podľa neho v rámci výberového konania nulovú šancu, na úspech.

Ako teda poskytnúť čo najviac informácií bez toho, aby bol životopis zahltený textom? Church radí napríklad pri opise minulých pracovných pozícií zvoliť zoznam s odrážkami, ktorých text nepresiahne jeden riadok.V dnešnom svete neustáleho četovania je totiž dôležitá stručná a vecná komunikácia.

Mnoho zamestnancov dnes komunikuje cez Slack alebo prostredníctvom emailov. „Ak nedokážete svoje kariérne úspechy popísať stručne, nie je šanca, že budete vedieť vyjadrovať stručne aj v pracovnom prostredí,“ vysvetlil bývalý personalista.

Existuje viacero spôsobov, ako text upraviť a zredukovať. Church odporúča najmä četbota ChatGPT či program Grammarly na kontrolu anglického pravopisu. Netreba zanedbať ani spätnú väzbu od priateľov a známych, ktorým sa pracovne darí. Ideálne by životopis malo skontrolovať päť až desať ľudí, tvrdí personalista.

Jeho poslednou radou je optimalizovať životopis tak, aby mu personalisti nemuseli venovať viac než desať sekúnd svojho času. Niekedy ho totiž viac nemajú.

Ďalšie dôležité správy

Uchádzači o prácu si v životopisoch prikrášľujú fakty. Pri pracovnom pohovore je to už náročnejšie.
Neprehliadnite

Klamstvá v životopise zákon nereguluje, firma však môže zamestnanca dobehnúť iným spôsobom