Povedať správne slová v správnom čase je dôležité, no priam nevyhnutnosťou je to na pracovnom pohovore. Svoje o tom vie Michael Guan, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Final Round AI – startupu, ktorý vyvíja nástroje poháňané umelou inteligenciou pre uchádzačov o prácu.
AI aplikácia pomáha pri tvorbe životopisov, písaní motivačných listov, slúži aj ako nástroj na simuláciu pohovorov. K tomu ešte niečo provokatívnejšie: startup ponúka aplikáciu Copilot, ktorá odpočúva dianie počas reálneho pracovného pohovoru a ticho poskytuje odpovede, ktoré môže uchádzač čítať. Všetko vyzerá autenticky, akoby náborovému pracovníkovi uchádzač odpovedal z vlastnej hlavy.
„Môže kandidátom navrhovať správne slová, ktoré by mali povedať v správnom čase,“ povedal M. Guan. „Ako magický teleprompter (čítacie zariadenie, pozn. red.) využívajúci AI.“
Mánia okolo umelej inteligencie pohltila podnikateľský svet a oblasť náborov nie je výnimkou, uvádza Business Insider. Existujú už AI nástroje na písanie správ s cieľom osloviť potenciálnych kandidátov, AI nástroje na identifikáciu talentu a dokonca aj samotné pracovné pohovory vedené AI systémami schopnými rozhodnúť, koho prijať.
Uchádzači o prácu využívajú rôzne nástroje na poskytovanie perfektných odpovedí, často bez vedomia personalistov, využívajúc pokroky v spracovaní prirodzeného jazyka a prepis hlasu na text.
Používanie AI na pohovoroch vyvoláva kontroverziu. Zatiaľ čo niektorí v nej vidia spôsob, ako si vytvoriť spravodlivú šancu na získanie práce, iní to považujú za formu podvádzania. M. Guan obhajuje využívanie týchto technológií. Tvrdí, že AI môže uchádzačom pomôcť byť lepšie pripravenými a sebavedomejšími.
Aj v Silicon Valley sa vedie debata o vhodnosti používania AI uchádzačmi na pracovných pohovoroch. Niektorí tvrdia, že je to nevyhnutná budúcnosť; iní si myslia, že to podrýva celý zmysel náborového procesu – nájsť niekoho, kto skutočne dokáže vykonávať prácu.
Nateraz je jasné, že AI bude zohrávať stále významnejšiu úlohu v procese náboru a výberu zamestnancov.