Počuť, ako kandidát na pracovnú pozíciu opisuje svoje nedostatky, je rovnako dôležité ako to, ako vykresľuje svoju odbornosť. To je hlavnou zásadou pre Toma Gimbela, generálneho riaditeľa LaSalle Network, ktorý počas svojej 25-ročnej kariéry v oblasti sprostredkovania zamestnania a personalistiky viedol pracovný pohovor so stovkami ľudí.
CNBC informuje, že jeho obľúbenou otázkou je: „Povedzte mi, či ste niečo naozaj pokazili, čo stálo spoločnosť buď stratu príjmu alebo peniaze, a ako ste sa z toho poučili.“ Gimbelovo zdôvodnenie tejto otázky vyznieva jednoducho: „Zistíte, či sú ľudia autentickí. Každý deň niečo pokazím a rád sa o to s vami podelím. Ak sa niekto nedokáže podeliť tiež, odpovedá pravdivo pri ostatných otázkach?“
Túto otázku si T. Gimbel radšej odkladá na záver pohovoru, aby zistil, či bol kandidát celý čas sebavedomý a autentický. „Pristupujem k tomu z dvoch rôznych perspektív,“ hovorí. „Ak mám pocit, že kandidát je vhodný, týmto si to potvrdím. Ak nie, je to niečo ako záchranné koleso celého pohovoru.“
Ako teda odpovedať a čo radšej nehovoriť? Najčastejšie sa podľa odborníka stáva, že kandidáti nevedia odpovedať, čo však nie je dobré, hovorí T. Gimbel. Keď totiž človek skúša niečo nové, určite sa dopustí nejakých chýb. Ak kandidát nevie uviesť príklady chýb, o ktoré by sa chcel podeliť, mohlo by to znamenať, že preháňa aj pri svojich skúsenostiach.
Pripravte sa na túto otázku výberom chyby, ktorá je „dostatočne veľká na to, aby ukázala, že skutočne máte skúsenosti, ale zároveň dostatočne malá na to, aby vyjadrila, že ste vo všeobecnosti vysoko kompetentní,“ radí autorka a profesorka manažmentu Newyorkskej univerzity Suzy Welchová.
Vyhnite sa všetkému priveľmi triviálnemu („raz som objednal catering na nesprávny deň“), falošnému („na tom projekte som pracoval príliš tvrdo“) alebo riskantnému („stratil som kľúčového klienta“). Potom väčšiu časť svojej odpovede venujte následkom tejto chyby.
Globálnu výrobu potravín ohrozuje nadbytok soli v pôde, odhalila OSN
Problém, na ktorý upozorňujú vedci, môže ovplyvniť úrodu. Príčiny vidia v zlých poľnohospodárskych praktikách a zmene klímy