Takmer dvaja z piatich pracovníkov v Európe sú vystavení riziku vzniku duševných porúch. Spoločnosť TELUS Health, poskytovateľ zdravotníckych služieb a technológií, zverejnila každoročný index duševného zdravia, ktorý sa zameriava na šesť európskych krajín: Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Poľsko, Nemecko a Holandsko.

Skóre týkajúce sa duševného zdravia sa líšilo od krajiny po krajinu, pričom Španielsko malo najvyšší podiel pracovníkov, ktorí boli považovaní za rizikových (48 percent), nasledované Poľskom (45 percent) a Talianskom (43 percent). Naopak, Holandsko malo najnižší podiel rizikových pracovníkov (24 percent).

„Existujú tri hlavné faktory, ktoré skutočne ovplyvňujú duševné zdravie,“ povedala globálna líderka a viceprezidentka pre výskum a analýzy v TELUS Health Paula Allenová v rozhovore pre Euronews Health. Prvým faktorom sú okolnosti v jednotlivých krajinách. Spomenula geografickú blízkosť Poľska k Ukrajine, ktorú napadlo Rusko pred viac než tisíc dňami.

Notebook,,Hands,And,Group,Of,Business,People,Planning,Solution,,Discussion
Neprehliadnite

Produktivitu mladých brzdia manažéri, ktorí im nerozumejú, odhalila štúdia

Rozdiely v kultúre, infraštruktúre, ako aj faktory ako pohlavie, vek a sociálno-ekonomický status sú ďalšími dôležitými aspektmi. Ženy napríklad vykazujú skóre duševného zdravia o viac než päť bodov nižšie ako muži. „Svet, ktorý zažívate ako žena, a svet, ktorý zažívate ako muž, sú odlišné,“ vysvetľuje P. Allenová, pričom spomína rozdiely v oblasti finančných prostriedkov, zamestnanosti a rozdelenia práce.

„Existuje aj zdravotná disparita. Je už jasné, že spôsob, akým reaguje zdravotný systém na mužov a ženy, je veľmi odlišný,“ dodala, pričom poukázala na fakt, že ženy častejšie zažívajú negatívne skúsenosti s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

Ďalšie dôležité správy

oddych v práci, ženav kancelárii, prokrastinácia
Neprehliadnite

Mladým pracovníkom chýbajú mäkké zručnosti. Štvrtina manažérov by absolventa ani neprijala