Pätina už trinásty plat má
Mnohí z nich trináste, či dokonca štrnáste platy ponúkajú aj dnes. Podľa portálu Platy.sk to vlani bolo 17 percent firiem. Rozdiel medzi povinným a dobrovoľným trinástym platom však pre spoločnosti môže byť zásadný. Dnes firmy, ktoré trináste platy nemajú, poskytujú svojim zamestnancom často koncoročné bonusy vtedy, keď na to majú dostatok zdrojov.
Povinné zvýšenie odmien zamestnancov na úkor rentability firiem môže mnohé spoločnosti aj existenčne ohroziť. „Výsledkom môže byť aj to, že časť zamestnancov nebude mať namiesto 12 platov 13, ale nula, pretože ich podnik klesne do straty a nebude si ich môcť dovoliť,“ hovorí A. Arady.
Pri priemernej mzde by maximálny nárast ročných nákladov z titulu povinného trinásteho platu dosahoval 6,2 % mzdových výdavkov, vypočítal Radovan Ďurana z inštitútu INESS
„Firmy, ktoré nemajú takú pridanú hodnotu, aby trinásty plat mohli zaplatiť, obmedzia budúci rast miezd či prijímanie nových zamestnancov, aby bol ich biznis model udržateľný,“ dopĺňa ho analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana. Ten tiež pripomína, že treba myslieť aj na horšie hospodárske časy, ktoré skôr či neskôr prídu. „Pozorujeme prípad Španielska, ktoré v dobrých časoch zaviedlo luxusné odstupné naviazané na počet odpracovaných rokov, čo významne zabrzdilo nevyhnutné reformy trhu práce. Toto si treba neustále sprítomňovať,“ pripomína R. Ďurana.
Iný názor má Peter Kremský z Podnikateľskej aliancie. „Myslím si, že by to nebola výrazná strata investičnej konkurencieschopnosti, pretože vo väčšine firiem sú mzdové náklady iba niekoľko percent až desiatok percent z celkových nákladov,“ vysvetľuje. „Výnimkou sú manuálne náročné priemyselné odvetvia a služby, kde by mohlo nastať zabrzdenie investícií, ale to je už dlhodobý jav pre vyššiu cenu práce,“ dopĺňa.
„Ak politici chcú, aby ľudia viac zarábali, mali by najmä zlepšovať podmienky na podnikanie, bojovať proti korupcii a presadzovať reformy zvyšujúce rast ekonomiky,“ vyjadruje iný názor šéf inštitútu INEKO Peter Goliaš.
Typické pre Latinskú Ameriku
V zahraničí celoštátne povinné trináste platy väčšinou nie sú. V Nemecku a Rakúsku môžu byť výsledkom kolektívnych vyjednávaní medzi odborármi a zamestnávateľmi. Napríklad aj na úrovni celých odvetví ekonomiky. V Maďarsku mali trinásť platov do roka verejní zamestnanci, ale v krízovom roku 2009 vláda od týchto bonusov ustúpila. Podobne postupovalo o tri roky neskôr kvôli úsporným opatreniam spomínané Španielsko.
Výnimku tvoria latinskoamerické krajiny, ako napríklad Brazília, Mexiko, Kolumbia, Argentína, Kostarika, Čile, ale aj ázijské Filipíny. Tie povinné trináste platy v zákonníkoch majú. Na Filipínach zamestnanci trinásty plat dostávajú podľa toho, koľko mesiacov v roku pre spoločnosť odpracovali. Ak celý rok, trinásty plat dosahuje výšku bežnej mesačnej mzdy. Vyplatiť sa musí vždy do 24. decembra v roku. Výnimku majú vládni zamestnanci a pracujúci na dohody.