8 Spracovaná strava
Stále častejšie sa objavujú varovania, že konzumáciou „mŕtveho“ jedla si dnešná civilizácia výrazne podkopáva zdravie. Ide o spracované potraviny – sladké nápoje, polotovary, rýchle občerstvenie, jedlá upravené pri vysokých teplotách, údeniny, presolené či presladené jedlá, biela múka... Výskumy naznačujú, že až 20% všetkých prípadov rakoviny je spôsobovaných práve nevhodnou stravou.
Zdroj: Shutterstock.com

Rozdelenie potravín na základe ich spracovania

Koncept ultraspracovaných potravín vytvoril brazílsky vedec Carlos Monteiro v roku 2009. Jeho systém s názvom Nova rozdelil potraviny do štyroch skupín: nespracované alebo minimálne spracované potraviny, spracované kulinárske ingrediencie, spracované potraviny a ultraspracované potraviny.

Nespracované alebo minimálne spracované potraviny neprešli žiadnym alebo len minimálnym spracovaním. To zahŕňa procesy ako čistenie, odstraňovanie nežiaducich častí, sušenie, mrazenie alebo fermentáciu bez pridania ďalších látok. Medzi takéto potraviny patrí čerstvá zelenina a ovocie, orechy, semená, surové mäso, vajcia, nespracované obilniny alebo čerstvé mlieko.

Spracované kulinárske ingrediencie sú látky získané z nespracovaných potravín alebo z prírody, ktoré sa používajú na prípravu jedál v domácnosti alebo reštauráciách. Tieto potraviny zvyčajne prechádzajú procesmi ako mletie, lisovanie, rafinácia alebo fermentácia. Ide napríklad o rastlinné oleje, maslo, cukor, soľ, škrob, med alebo ocot.

Spracované potraviny sa skladajú z nespracovaných alebo minimálne spracovaných potravín, ku ktorým sa pridávajú ingrediencie, ako sú cukor, oleje, soľ, a následne prechádzajú konzervovaním, fermentáciou, pečením alebo údením. Ich cieľom je zvýšiť trvanlivosť alebo zlepšiť chuť potravín. Môže ísť o konzervované ovocie, nakladanú zeleninu, solené alebo údené mäso, čerstvo upečený chlieb, syry a podobne.

Ultraspracované potraviny sú výsledkom intenzívneho priemyselného spracovania a obsahujú množstvo ingrediencií vrátane prísad, ktoré sa bežne v domácnosti nepoužívajú. Cieľom je často napodobniť chuť alebo konzistenciu čerstvých potravín alebo vytvoriť úplne nové produkty. Sú to potraviny, ktoré sú zvyčajne hotové na okamžitú konzumáciu alebo vyžadujú minimálnu prípravu. Ide napríklad o rýchle občerstvenie (fast food), balené sladkosti, sladké cereálie, instantné polievky, sladené nápoje či mrazené jedlá.

Väčšina z nich obsahuje zmes umelých prísad, veľa soli a cukru a málo živín. Pri takýchto potravinách sa pôvodné potraviny rozložia, následne sa modifikujú a rekombinujú s pridaním mnohých chemikálií. Niektoré ultraspracované potraviny sa preto viac podobajú na priemyselné výrobky ako na jedlo.

Medzi vysokospracované potraviny patria najmä:

  • Sladené nápoje ako limonády, energetické nápoje, ochutené vody, ovocné šťavy s pridaným cukrom
  • Sladkosti a pečivo ako sušienky, koláče, croissanty, sladké cereálie
  • Rýchle občerstvenie (fast food) ako hamburgery, hranolky, hotdogy, pizzové rezy, kuracie nuggety
  • Slané snacky ako čipsy, popcorn do mikrovlnky, solené oriešky, sušené pečivo
  • Spracované mäsové produkty ako párky, klobásy, salámy, mäsové konzervy, mleté mäso vo forme polotovarov
  • Instantné a polotovarové jedlá ako instantné rezance, mrazené jedlá, konzervované polievky, instantné polievky, hotové omáčky