Britská ekonomika stratila za posledný rok 257 miliárd libier, čo predstavuje viac ako 300 miliárd eur, pre nízku motiváciu zamestnancov. Stále viac z domácich pracovníkov je demotivovaných, čo znižuje ich produktivitu práce.

Spojené kráľovstvo sa podľa ekonómov nachádza v kríze produktivity, v dôsledku čoho zaostáva za inými bohatými národmi. Podľa štúdie spoločnosti Gallup, ktorú zverejnil Bloomberg, iba jeden z desiatich britských pracovníkov bol v práci „angažovaný“, čo znamená, že vykonáva svoje úlohy dobrovoľne a s nasadením.

Ešte pred desaťročím malo Spojené kráľovstvo druhý najvyšší podiel angažovaných pracovníkov v krajinách G7. Teraz je pod priemerom nielen medzi ekonomicky najsilnejšími krajinami, ale aj v porovnaní so zvyškom Európy a výrazne pod celosvetovou hodnotou 23 percent.

Výskumníci z Gallup uviedli, že takáto úroveň angažovanosti znamená, že medzi Britmi sa rozmohol fenomén „tichí odchádzajúci“, teda ľudia, ktorí robia len to najnutnejšie namiesto toho, aby boli „aktívne angažovaní“.

Štúdia skúmala súvislosť medzi motiváciou pracovníkov a produktivitou firiem naprieč sektormi a zistila, že Spojené kráľovstvo tak môže prichádzať až o 11 percent HDP.

„Nebezpečnou hrozbou pre britskú ekonomiku je v súčasnosti pracovná sila, ktorá v podstate rezignovala,“ povedal partner spoločnosti Gallup v Spojenom kráľovstve Jeremie Brecheisen a dodal, že pracovníci sa cítia sklamaní politikmi a nevedia sa vyrovnať s dôsledkami udalostí, ako je brexit. „Je tu vplyv zlyhania vlády a nedôvera v systém.“

Tento pocit je zreteľný pred parlamentnými voľbami 4. júla. Prieskumy naznačujú, že voliči pravdepodobne ukončia 14-ročnú vládu konzervatívcov, keď strana premiéra Rishiho Sunaka stratí v prospech opozičných labouristov a euroskeptickej strany Reform UK.

Ďalšie dôležité správy

Lazy employee stretching at table in office
Neprehliadnite

Európanom sa už nechce pracovať tak veľa ako kedysi. Vlády nový trend znepokojuje