Počas vianočných sviatkov stúpa podiel neplatenej práce, ako je napríklad starostlivosť o domácnosť, pečenie či varenie, pričom to ovplyvňuje aj rozdielne platové ohodnotenie medzi mužov a žien. V dôsledku neplatenej práce zarábajú ženy v priemere o necelú pätinu menej ako muži, vyplýva z prieskumu agentúry 2muse pre 365.bank.

„Neplatená práca v domácnosti má vplyv na ekonomickú nerovnosť medzi mužmi a ženami. Ide o tichého vinníka, ktorého vplyv na kariérny rast žien nie je vždy viditeľný, no o to viac je cítiť v ich platoch. Neplatená práca je spolu s materskou dovolenkou, nízkym zastúpením žien vo vedení firiem a podnikaní a, naopak, vysokým zastúpením v nízkoplatených profesiách, jednou z hlavných príčin vzniku takzvaného ženského eura,“ uviedla vedúca PR banky Linda Gáliková s tým, že na každé euro zarobené mužom pripadá len približne 80 centov, ktoré zarobí žena.

Až 66 percent Slovákov je presvedčených, že domáce práce a starostlivosť o deti by mali byť doménou žien. Finančné zabezpečenie je viac prisudzované mužom, a to až 75 percent. „V realite sa pritom ženy práve v tejto oblasti mužom dorovnávajú, no na neplatenej práci participuje stále trojnásobne menej mužov ako žien. O tradičnom rozdelení rolí na mužské a ženské je stále presvedčená viac ako polovica populácie, pričom tento názor zastávajú hlavne muži,“ dodala Gáliková.

Až 60 percent mužov považuje za férové, ak sa domácim povinnostiam a výchove detí venujú viac ženy. Na druhej strane, 90 percent mužov apeluje na rovnocennú deľbu domácich povinností, pokiaľ ide o domácnosť ich dcér.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Muži a ženy si na Slovensku stále nie sú rovní, poukazuje celoeurópsky index